1 milyon dolarlık Bored Ape Yacht Club NFT’leri çalındı

NFT denildiği zaman akla gelen ilk isimlerden olan Bored Ape Yacht Club, bu sefer kötü bir hırsızlık haberi ile gündemde yer alıyor.

Bored Ape Yacht Club ya da kısaca BAYC’ın resmi Instagram hesabı kısa süre önce hack’lendi ve bundan faydalanan hırsızlar BAYC takipçilerinin tam 1 milyon dolarlık NFT’lerini çaldı. Bu konuda takipçilere Twitter üzerinden bilgi geçen ancak bunda geç kalan BAYC, durum üzerinden büyük bir öfke yarattı. Henüz bu Instagram hesabının nasıl ele geçirildiği açıklanmadı ancak sunulan her türlü güvenlik önlemine rağmen durumun yaşandığı aktarıldı. BAYC, hırsızlık sonrası oluşan zararın karşılanıp karşılanmayacağı konusundaki sorulara da cevap vermedi. Söylendiği kadarıyla hesap üstünden çalınanlar arasında Mutant Ape ve Bored Ape Kennel Club temelli NFT’lerde yer alıyordu. Bu NFT’leri çalanların OpenSea hesapları ise yapılan resmî açıklamaya göre tamamen engellendi.

Geçtiğimiz ay da NFT satışında bir numaralı merkez olan OpenSea üzerinde büyük bir NFT hırsızlığı meydana gelmiş ve burada toplam 32 kullanıcıya yönelik saldırı yapılmıştı. Bu saldırı sırasında değeri 1,7 milyon dolara ulaşan 254 token’in cüzdanlardan çalındığı aktarılmıştı. Çalınanlar arasında BAYC NFT’leri de yer alıyordu.

Halen bilmeyenler için NFT kavramının Twitter tarafından verilen açılımı şöyle: “NFT’ler (Non-Fungible Tokens’ın kısaltması) bir blok zincirinde (herkesin erişebildiği bir dijital veritabanı) depolanan ve sahiplik kanıtı bulunan, sanat eseri gibi, benzersiz dijital öğelerdir.” 

Bored Ape Yacht Club NFT hırsızlığı yanında bu da ilginizi çekebilir: La Casa de Papel: Kore için çıkan tanıtım videosu