3 Bitcoin Göstergesine Dikkat: Bu Diplere Düşebiliriz!

Kripto analisti Yashu Gola’ya göre, ayı piyasası fraktalları, zayıf teknikler ve makro riskler, Bitcoin için daha fazla acıya işaret etmeye devam ediyor. Yashu Gola’nı metriklere dayalı analizini okuyucularımız için hazırladık.

Bitcoin karma şeritleri alt sinyali yanıp sönüyor

Günlük grafikte BTC, %1,72 düşüşle artarak 21.022 dolara geriledi. Ayrıca, haftalık bazda yaklaşık %14 düşüş kaydetti. Dolayısıyla, Ağustos ortasından bu yana en kötü haftalık getirisini kaydetti. Bununla birlikte, bazı on-chain göstergeler, Bitcoin’in düzeltme aşamasının sona erebileceğini gösteriyor.

Buna, madencilerin birikim veya kapitülasyon modunda olup olmadığını belirlemek için Bitcoin’in hash oranını izleyen bir metrik olan Hash Ribbons da dahil. 20 Ağustos itibariyle, metrik madencilerin teslimiyetinin Ağustos 2021’den bu yana ilk kez sona erdiğini gösteriyor. Bunun da fiyat momentumunun negatiften pozitife dönüşmesine neden olması muhtemel.

Bitcoin Hash Ribbons / Kaynak: Glassnode

Bununla birlikte, Bitcoin, olumsuz teknik kurulumlardan makro risklere sürekli maruz kalmasına kadar değişen bir dizi olumsuz göstergeyi ortadan kaldıramadı. Bu nedenle, iyimser on-chain ölçümlere rağmen, ayı eğilimi göz ardı edilemez. İşte Bitcoin’in piyasa dibinin henüz gelmemiş olmasının üç nedeni.

BTC fiyatı yükselen takozu kırıyor

Bitcoin’in bu haftaki fiyat düşüşü, artan bir kama kırılmasını tetikledi. Bu da, önümüzdeki haftalarda kripto için daha fazla kayıp olduğunu gösteriyor. Yükselen takozlar, daralan, yükselen bir kanal içinde fiyat yükseldikten sonra oluşan, ancak fiyat aşağı yönde kırıldıktan sonra çözülen ve maksimum kamanın yüksekliği kadar düşük bir düşüşe neden olabilecek düşüş eğilimi kalıplarıdır.

BTC günlük fiyat grafiği, ‘yükselen kama’ kırılma düzenini içerir / Kaynak: TradingView

Yukarıdaki BTC grafiğindeki teknik ilkeleri uygulamak, yükselen kama kırılma hedefi olarak 17.600 doları gösteriyor. Başka bir deyişle, Bitcoin fiyatının Eylül ayına kadar yaklaşık %25 düşmesi olası.

Bitcoin boğaları Fed’i yanlış değerlendiriyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin, Haziran ayında yerel olarak 17.500 dolar civarında dibe vurdu. Daha sonra, yükselen kama oluşumu sırasında yaklaşık %45 arttı. İlginç bir şekilde, Bitcoin’in yukarı yönlü hareket dönemi, yatırımcıların enflasyonun zirve yaptığına ve Federal Rezerv’in Mart 2023’te faiz oranlarını düşürmeye başlayacağına dair artan beklentileriyle aynı zamana denk geldi. Beklentiler, Fed Başkanı Jerome Powell’ın 27 Temmuz tarihli FOMC açıklamasından ortaya çıktı.

Bununla birlikte, en son Fed nokta grafiği, çoğu yetkilinin, 2024’te %3,4’e gerilemeden önce, faizlerin 2023’ün sonunda %3,75’e ulaşmasını beklediğini gösteriyor. Bu nedenle, faiz indirimlerine ilişkin beklentiler spekülatif olmaya devam ediyor.

Fed fonları hedef oranı / Kaynak: Federal Rezerv

St Louis Fed başkanı James Bullard, Fed’in Eylül ayındaki politika toplantısında art arda üçüncü 75 baz puanlık artışı destekleyeceğini de belirtti. Açıklama, Fed’in enflasyonu mevcut %8,5 seviyesinden %2’ye düşürme taahhüdü ile aynı doğrultuda. Fed’in Mart ayında agresif bir sıkılaştırma döngüsü başlatmasıyla Bitcoin ayı piyasasına girdi. Bu doğrultuda, Bitcoin ve diğer riskli varlıklar, önümüzdeki birkaç yıl boyunca baskı altında kalacak.

Bir gösterge olarak tarih ne gösteriyor?

Devam eden Bitcoin fiyat toparlanması, varlığın önceki ayı piyasalarında benzer toparlanmaları göz önüne alındığında yanlış bir boğa sinyaline dönüşme riskini taşıyor.

BTC haftalık fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

BTC’nin fiyatı 2018 ayı piyasası döngüsü boyunca yaklaşık %100 oranında yükseldi. Ancak, daha sonra kazanımları tamamen silip 3.200 dolara düştü. Özellikle 2019 ve 2022’de de benzer yükselişler ve düzeltmeler yaşadı.