ABD şiddetli yağış ve sıcak hava ile uğraş ediyor

Wisconsin’in Milwaukee kentinde, şiddetli yağışların yol açtığı sele kapılan biri 11 yaşında çocuk olmak üzere 3 kişinin drenaj kanalında kaybolduğu belirtildi.

Polis, birebir aileden olduğu düşünülen 3 kişiyi arama çalışmalarının sürdürüldüğünü aktardı.

Şiddetli yağışlar nedeniyle Illinois, Indiana, Michigan ve Ohio eyaletlerinde de seller meydana geldiği, birçok yolun hasar nedeniyle trafiğe kapatıldığı bildirildi.

“PowerOutage.us” sitesine nazaran, fırtınalar nedeniyle ağaç ve direklerin devrildiği ülkenin orta kuzey eyaletlerinde yaklaşık 500 bin meskenin elektriksiz kaldığı kaydedildi.

YELLOWSTONE ULUSAL PARKI KAPATILDI

ABD’de tabiat tutkunlarının uğrak yerlerinden Wyoming eyaletindeki Yellowstone Ulusal Parkı’na şiddetli yağışların yol açtığı seller nedeniyle giriş ve çıkışlarının kapatıldığı açıklandı.

Parka giden Montana ve Wyoming’deki yol ve köprülerin şiddetli yağışların yanı sıra apansız eriyen karlar nedeniyle kullanılamaz hale geldiği, park civarında yaşayan bireylerin ve parkı ziyaret eden turistlerin bölgede mahsur kaldığı kaydedildi.

Ulusal Hava Durumu Servisi, Corwin Springs’teki Yellowstone Irmağı’nda 1918’de kayda geçen 3,5 metrelik taşkın düzeyi rekorunun dün 4,2 metreyle kırıldığı belirtildi.

Parkta mahsur kalan turistler ve Amerikalılar helikopterlerle tahliye edilirken ABD medyasına yansıyan imajlarda çok sayıda konut ile köprünün sel ve çamur kayması nedeniyle yıkıldığı görüldü.

Yetkililer şu ana kadar can kaybı yahut yaralanmanın bildirilmediğini, hasar gören yolların açılması için çalışmaların ise devam ettiğini bildirdi.

SICAKLAR 100 MİLYON KİŞİYİ ETKİLİYOR

Birçok eyaletin şiddetli yağışlarla uğraş ettiği ABD’nin Meksika Körfezi’nden Chicago’ya kadarki orta kısımları de mevsim normalleri üzerinde seyreden çok sıcak hava dalgasıyla karşı karşıya.

Yetkililer, yer yer 45 santigrat dereceyi bulacağını belirttikleri, yaklaşık 100 milyon nüfusu etkileyecek sıcak hava dalgası nedeniyle mecburî olmadıkça dışarı çıkılmaması ikazında bulundu.

Doğuya gerçek ilerleyen sıcak hava dalgasının gelecek hafta boyunca tesirini sürdüreceğinin altı çizilirken ülkenin batısındaki California ve New Mexico eyaletlerinde de kuru ve sıcak havalar nedeniyle çıkan orman yangınlarıyla uğraş ediliyor.