ABD’deki dev sponsorluk uyuşmazlığında rekor tazminat

280 milyon dolar meblağında, rekor düzeydeki bir sponsorluk mutabakatını sona erdirmek için Covid-19 salgını mazeret etmekle suçlanan, ABD merkezli spor giysi şirketi Under Armour, davalık olduğu Kaliforniya Los Angeles Üniversitesi‘ne (UCLA) uzlaşma karşılığında için 67.5 milyon dolar ödeyecek.

Taraflar Cuma günü, Kaliforniya eyalet mahkemesinden davayı iptal etmesini talep etti. Üniversiteden, paranın ödenip ödenmediği ile ilgili bir yorum yapılmadı.

ŞİRKETTEN AÇIKLAMA

Üniversitenin stratejik irtibattan sorumlu rektör yardımcısı Mary Osako, “Bu mevzuyu öğrenci atletlerimize ve tüm Bruin topluluğuna yarar sağlayacak halde çözdüğümüz için memnunuz” dedi.

Bir şirket sözcüsü e-posta ile yapılan bir açıklamada, “Under Armor, tüm öğrenci atletlere bağlılığını sürdürüyor; UCLA ve tüm Bruin topluluğuna düzgün dileklerini sunuyor” sözlerine yer verdi.

YENİ SPONSOR: NIKE

UCLA, Under Armor’un 2016 yılında imzaladığı 15 yıllık sponsorluk muahedesinin çok değerli olduğuna karar verdiğini ve salgını, muahedeyi iptal etmek için bir mazeret olarak kullandığını öne sürmüştü. Üniversite, açılan dava ile birlikte Under Armor’dan 200 milyon dolardan fazla tazminat talep etmişti.

ABD merkezli ünlü spor giysi şirketi Nike, Under Armor mutabakatı iptal olduktan sonra üniversite ile bir sponsorluk muahedesi imzaladı.