Afganistan 5,9’la yıkıldı: En az bin meyyit, bin 500 yaralı

Afganistan, son 20 yıldaki en ölümcül zelzeleyle sarsıldı. Paktika vilayetinde evvelki gece meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki sarsıntıda en az bin kişi hayatını kaybederken, bin 500’den fazla kişi de yaralandı. Mahallî kaynaklardan alınan bilgilere nazaran, ülkenin doğusunda, Pakistan hududunda bulunan Host kentinin 44 kilometre güneybatısında yaşanan sarsıntı, en çok Paktika vilayetinin Giyan ilçesi ile Host vilayetinin Spirey ilçesini etkiledi.

Bu fotoğraf hakkında bir şeyler

Paktika’da yüzlerce konutun yıkıldığı, binlerce insanın enkaz altında kaldığı belirtildi. Yetkililer, arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü ve Kabil’den bölgeye helikopterlerle dayanak gönderildiğini kaydetti. Ülkede 2002 yılı Mart ayında meydana gelen zelzelede bin 100 kişi, Mayıs 1998’deki zelzelede de 4 bin 700 kişi ömrünü yitirmişti.

EVLERİN YÜZDE 70’İ YIKILDI

Deprem Hindistan, Pakistan ve İran üzere komşu ülkelerde hissedilirken; Pakistan’da bir kişi, odasının tavanının çökmesi sonucu hayatını kaybetti. Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Uyum Ofisi, zelzelede en çok hasar gören Paktika’nın Gayan ilçesinde meskenlerin yüzde 70’inin yıkıldığını yahut hasar gördüğünü bildirdi.

YÜZLERCE KİŞİ KURTARILMAYI BEKLİYOR

Paktika Kültür ve Bilgi Dairesi Lideri Muhammed Emin Huzeyfe, eyaletin Geyan, Zerok, Barmal ve Naka ilçelerinde yıkımın büyük olduğunu, yüzlerce kişinin enkaz altında kaldığını ve kurtarılmayı beklediğini açıkladı.

Afgan basını, sarsıntının vurduğu bölgenin gelişmemiş olması sebebiyle yıkımın boyutunun çok büyük olduğunu bildirdi. Lokal gazeteci Ali Latifi de merkeze uzak noktadaki bu bölgeye ulaşmanın çok sıkıntı olduğunu ve hastaların helikopterlerle taşındığını kaydetti. Latifi, altyapı zayıf olduğu için arama kurtarma çalışmalarının istenen seviyede ilerleyemediğini söz etti.

ULUSLARARASI YARDIM ÇAĞRISI

Taliban hükümetinin Başbakan Vekili Muhammed Hasan Ahund, yardım çalışmalarını koordine etmek için cumhurbaşkanlığı sarayında acil toplantı düzenledi. Üst seviye Taliban yetkililerinden Enes Hakkani de memleketler arası yardım talebinde bulundu. Hükümetin kapasitesi dahilinde çalıştığını belirten Hakkani, “Uluslararası toplum ve yardım kuruluşlarının da bu fecî durumda insanlarımıza yardım edeceğini umuyoruz” sözlerini kullandı.

Türkiye’den taziye mesajı

Dışişleri Bakanlığı, sarsıntıda hayatını kaybedenler için taziye iletisi yayımladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, zelzelenin çok sayıda can kaybı ile yaralanmaya ve önemli hasara yol açmasının büyük bir hüzünle öğrenildiği belirtildi. Halihazırda Afganistan’da faaliyetlerini sürdüren Kızılay tarafından bölgedeki depremzedeler için insani yardımların sevk edildiği kaydedilen açıklamada, “Türkiye her vakit olduğu üzere, zelzeleden etkilenen kardeş Afgan halkına her türlü yardımı yapmaya hazırdır” tabirlerine yer verildi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da toplumsal medya hesabından yayımladığı bildiride, “Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyor, kardeş Afgan halkının acısını paylaşıyoruz” açıklaması yaptı.