Akşener: O görüntüyü izledim ve Allah şahittir kalbim yarıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, 150 Günde 150 Projesi kapsamında ‘Çengelköy Eğitim, Kültür ve Toplumsal Ömür Merkezi’ hizmete açıldı. Açılış merasimine YETERLİ Parti Genel Lideri Meral Akşener ve İBB Lideri Ekrem İmamoğlu da katıldı.

Meral Akşener, burada yaptığı konuşmada, AK Parti Gençlik Kolları’nın, metrobüs kazasında binlerce yaralı olduğu ve ‘sayısı belirli olmayacak kadar’ kişinin öldüğünü argüman ettiği görüntüye reaksiyon gösterdi.

Akşener, “O genç kızımızın görüntüsünü ben de izledim. Allah şahittir kalbim yarıldı. Bu çocukları buralara ittiren, bu çocuklara bu konuşmaları yaptıran bir zihniyet var. Bu zihniyet İstanbul’u kaybetti. O günden beri kendini toparlayamadı ve gitgide kötüleşiyor, gitgide çirkinleşiyor” dedi.

Akşener, toplumsal belediyeciliğin kıymetine değinerek, “Bugün Adalar hariç İstanbul’un tüm ilçelerini gezmiş, bitirmiş olacağız. Bazen acı bazen hoş insan öyküleriyle karşılaşıyorum. İstanbul’da tıpkı vakitte derin yoksulluk denilen hakikaten çok fakir konutları ziyaret ediyorum. Orada yaşayan anneler çocuklarla bir ortaya geliyoruz. Belediyecilik hoş, toplumsal belediyecilik de çok hoş. İkisini birleştirmek olağanüstü bir durum. Türkiye’nin kaynakları var, insan kaynağı var lakin Türkiye’de israf, Türkiye’de kayırmacılık, liyakatsizlik üzere pek çok olumsuzluğun Türkiye’deki kaynakları erittiği, insanları ümitsizliğe sevk ettiği ve devletin toplumsal devlet olma özelliğinin süratle kaybolduğu dönemeçteyiz. Bunu sağlayan da partili cumhurbaşkanlığı sistemidir” dedi.

Yaptıkları ziyaretlerden de bahseden Meral Akşener, “3 sene önce minimum fiyatla ortaya yakın bir hayat yaşayan bu beşerler bugün taban fiyatla meskene bir minimum fiyat giriyorsa içtenlikle söylüyorum o buzdolabına baktığınızda gördüğünüz şey makarna ve mercimek çorbasının versiyonları. Protein almamış, alamayan aileler, et alamayan aileler ve kucağınıza aldığınızda kemikleri sayılan çocuklar, buna karşılık 14-15 yaşından sonra obezliğe hakikat giden gençler… Toplumsal yardımlar, artık o kadar yandaşlar üzerinden yürür olmuş ki gerçek muhtaçlık sahiplerine esasen gitmiyor” dedi.

‘YOLUN SONU GÖRÜNÜYOR DEMEK’

Akşener, “Belediye eliyle yaptığınız alışveriş kartları, burada açtığınız kreş, ruhsal yardım merkezi üzere pek çok günlük hayatta insanların hayatına dokunan işlerin artık çok değerli olduğunu, belediyeciliğin en değerli misyonlarından birinin toplumsal belediyecilik anlayışı olduğunu bugünün Türkiye’sinde görür olduk. İsterdik ki herkesin hayatı rahat olsun. Belediyelerimiz de somut hizmetler yapsınlar. İnsanlarının görülmediği ve yoksul var açlık dediğinizde, palavra söylüyorsunuz, tiyatro yapıyorsunuzla suçlanan bir Türkiye. Bu, bu yolun sonu görünüyor demek. Biz varız. Vaktinde mi olur, evvel mi olur bilmiyorum lakin bu milletin irfanı nitekim kendinden kopan, kendisine bakmayan, orada ne oluyoru bilmeyen, milletin adamlığından smothielerin içildiği saray hayatına geçmiş bir anlayışın sonuna geldiğini söyleyebiliriz” sözlerini kullandı. (HABER MERKEZİ)