Biden, Arabistan Veliaht Prensi Bin Selman ile görüşecek

Ukrayna krizi nedeniyle artan akaryakıt fiyatları ve bunun ABD’de enflasyonu yükseltmesi, Rusya’ya karşı yapılacak yaptırımlar, Biden idaresini ortası bozuk öbür ülkelerle yine yapan diyaloğa zorluyor.

İlk olarak Latin Amerika’da petrol ülkesi, ABD’nin indirmeye çalıştığı Maduro’nun yönettiği Venezuela’yı yanına çekmek isteyen Biden, bu kere talihini Suudi Arabistan ile deneyecek.

“Biden ahlaki öfkesini bir kenara bıraktı”

Yetkililer gerçekleşmesi beklenilen görüşme ile ilgili, “1981’den beri birinci kere bu kadar süratle yükselen enflasyon ortamında Kremlin’in Ukrayna işgali nedeniyle Rusya’yı çökertmek ve lokal akaryakıt fiyatlarını düşürmek için büyük baskı altında olan Biden’ın ahlaki öfkesini bir kenara bırakıp, global çapta dramatik karışıklığın ortasında Suud Krallığı ile daha sıcak alakalar kurmaya başladığını” tabirlerini kullandı.

Haberde, üst seviye bir ABD’li yetkilinin, Kaşıkçı cinayetine atıfta bulunarak, “Her iki taraf da Orta Doğu’da barış ve istikrarın sağlanması ismine bunu aşmamız gerektiğine karar verdi” tabirlerini kullandığı kaydedildi.


Biden görüşmede Kaşıkçı cinayetini gündeme getirebilir

Euronews Türkçe’nin aktardığına nazaran Suudi Arabistan idaresinin, Kaşıkçı davasının kapandığını düşündüğünü ve bunu ABD’ye açıkça belirttiğini aktaran yetkililerin, yeniden de gelecek ay Bin Selman ile bir ortaya geldiğinde Biden’ın Kaşıkçı cinayetini gündeme getireceğini değerlendirdiğine işaret edildi.


“Suudi Arabistan’ın hiçbir toplumsal kıymeti yok” demişti

Bin Selman ile görüşme kararının, 2019’da Suudi Arabistan’ın “hiçbir toplumsal kıymeti olmadığını” söyleyen Biden için “yutulması sıkıntı bir hap” olduğunu lakin bilhassa Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana dünyanın ne kadar dramatik bir formda değiştiği göz önüne alındığında, iki ülkenin ilginin bu cinayet tarafından “rehin alınamayacağı” konusunda hemfikir olduğunu söylediği ileri sürüldü.