BİM CFO’su Dortluoğlu: 12 aylık enflasyonumuz yüzde 110 civarında

BİM Mali İşler Müdürü (CFO) ve İcra Konseyi Üyesi Haluk Dortluoğlu, “Enflasyon bizi yarın nerelere götürecek bilmiyoruz fakat şu anda görünen şu ki, bizim 12 aylık enflasyonumuz yaklaşık 110 civarında” dedi.

BİM Mali İşler Müdürü (CFO) ve İcra Şurası Üyesi Haluk Dortluoğlu, “Enflasyon bizi yarın nerelere götürecek bilmiyoruz lakin şu anda görünen şu ki, bizim 12 aylık enflasyonumuz yaklaşık 110 civarında” dedi.

Bloomberg HT’ye konuşan Dortluoğlu, “Türkiye yıl sonunu yüksek bir enflasyonla kapatacak üzere görünüyor. Biz de bu doğrultuda yıllık ciro artışımızı yüzde 100’ün üzerinde bir oranla revize ettik” diye konuştu.

‘ENFLASYON MUHASEBESİ UYGULANMALI’

Dortluoğlu ayrıyeten, yüksek enflasyona karşın enflasyon muhasebesine geçilmemiş olmasının da işini gerçek yapan firmalar için haksızlık oluşturduğunu vurguladı.

“Şunun altını çizmek istiyorum, Türkiye’de hala enflasyon muhasebesi uygulanmıyor. Bu çok büyük bir eksiklik” diyen Dortluoğlu, “Kanunlara uyan, vergisini ödeyen kurumlar kazanmadıkladı karlar üzerinden vergi ödüyorlar. Olağan kaidelerde enflasyon yüzde 30-40’lı düzeylere geldiğinde enflasyon muhasebesi uygulanması gerekir” dedi.

“3 yıllık enflasyon yüzde 100’ü geçerse o ülkede enflasyon muhasebesi uygulanması gerekir” diyen Dortluoğlu, şöyle devam etti:

“Bizim şuan yıllık enflasyonumuz yüzde 100’ü geçmiş durumda. Lakin hala uygulanmıyor. Bu, işini hakikat yapan kurumlar açısından haksızlık.”