BM: Libya’daki siyasi tıkanıklık ve kriz silahlı çatışmayla çözülemez

Birleşmiş Milletler Libya Takviye Misyonu (UNSMIL), Libya’daki mevcut siyasi tıkanıklığın ve krizin silahlı çatışma ile çözülemeyeceğini vurguladı.

UNSMIL’nin internet sitesinde yayımlanan açıklamada, mevcut siyasi tıkanıklığın ve krizin lakin Libya halkının yöneticilerini seçme hakkını kullanması ve demokratik seçimler yoluyla devlet kurumlarının meşruiyetini yenilemesi yoluyla çözülebileceği belirtildi.

Açıklamada, ülkedeki meşruiyet tezlerini çözmek için güç yığınağı yapılmasının ve kuvvete başvurma tehditlerinin büyük tasayla takip edildiği kaydedildi.

Gerginliğin derhal durdurulması davetinde bulunulan açıklamada, rastgele bir tarafın güç kullanmasının kabul edilemez olduğu ve memleketler arası toplum tarafından tanınmayı garanti edecek rastgele bir sonuca götürmeyeceği vurgulandı.

Açıklamada, UNSMIL’nin seçim sürecini mümkün olan en kısa müddette rayına oturtmak için ilgili Libya kurumları ve tüm aktörlerle çalışmaya devam edeceği belirtildi.

Öte yandan, Libya’nın doğusundaki Tobruk kentinde bulunan Temsilciler Meclisi (TM) tarafından başbakan olarak seçilen Fethi Başağa hükümetinden yapılan yazılı açıklamada, hükümete karşı silaha sarılan herkesin yasal takip altına alınacağı ve bu hatadan yargılanacağı ikazında bulunuldu.

Açıklamada, Abdulhamid Dibeybe başkanlığındaki Ulusal Birlik Hükümetinin mühletinin dolduğu ve meşruiyetinin olmadığı savunuldu.

LİBYA’DA SEÇİM ÇIKMAZI

Libya’da bir müddettir Abdulhamid Dibeybe ve Fethi Başağa’nın liderlik ettiği iki farklı hükümet bulunuyor. Bu durum ülkenin tekrar şiddet sarmalına sürüklenmesi tasalarını artırıyor.

Libya Siyasi Diyalog Forumu’nun Kasım 2020’deki toplantılarında, ülkede devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinin 24 Aralık 2021’de yapılmasına karar verilmişti lakin seçimler planlanan tarihte yapılamamıştı.

Tobruk’taki Temsilciler Meclisi, mevcut Ulusal Birlik Hükümeti’nin misyon mühletinin 24 Aralık 2021’de dolduğu gerekçesiyle 10 Şubat’ta ülkenin batısındaki milletvekillerinin birçoklarının katılmadığı oturumda Fethi Başağa’yı başbakan seçmiş, 1 Mart’ta da Başağa hükümetine güvenoyu vermişti.

Libya Ulusal Birlik Hükumeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ise Temsilciler Meclisini Cenevre Anlaşması’nda belirlenen yol haritasından ayrılmakla suçlayarak vazifesinin başında olduğunu, misyonu lakin seçilmiş bir hükümete teslim edeceğini söylemişti.

Başağa, 17 Mayıs’ta sürpriz bir formda Trablus’a gelmiş fakat başkentteki silahlı çatışmalar nedeniyle tıpkı gün kentten ayrılmak zorunda kalmıştı. (AA)