Bulgaristan’da Sosyalist Partisi harekete geçti: Hükümeti kurma vazifesini devraldı

Bulgaristan’da Başbakan Kiril Petkov hükümetinin istifasının akabinde Cumhurbaşkanı Rumen Radev, hükümet kurma misyonunu Bulgaristan Sosyalist Partisi‘ne (BSP) verdi.

240 üyeli mecliste 26 kişilik kümesiyle 4. sırada yer alan, eski komünist partinin çizgisinde, Rusya yanlısı siyaset yürüten BSP ismine vazifesi partinin Parlamento Kümesi Lideri Georgi Svilenski aldı.

Başbakan Kiril Petkov’un dağılan 4’lü koalisyon hükümetine ortak olan BSP’nin lideri Korneliya Ninova, ülkenin kriz ortamında yine erken seçime gitmemesi için istifa eden hükümetin öbür koalisyon üyeleri ile müzakerelerde bulunacağını bildirmişti.

İktidarda yalnızca 6 ay kalabilen Kiril Petkov hükümetinden popülist şovmen Slavi Trifonov’un Bu türlü Bir Halk Var (İTN) partisinin ayrılması üzerine koalisyon hükümeti istifasını sunmuştu.

PP, mevcut parlamento ortamında yeni bir kabine kurmak üzere Cumhurbaşkanı Radev’den aldığı vazifede başarısız olmuştu. Parlamentoda ikinci en büyük kümeye sahip, eski Başbakan Boyko Borisov’un Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) partisi de almış olduğu hükümet kurma vazifesini anında iade etmişti.

BSP’nin 7 günlük müddette hükümet kurma teşebbüslerinde başarısız kalması durumunda Cumhurbaşkanı Rumen Radev, parlamentoyu feshederek erken seçim tarihini açıklamasının akabinde seçime kadar ülkeyi yönetecek süreksiz bir hükümet kuracak.

Tekrarlayan siyasi krizler içindeki Bulgaristan geçen yıl 3 sefer genel seçime gitmişti.