CHP küme toplantıları Ağrı’dan başlayıp Edirne ile devam edecek

CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin yaz devri saha çalışmaları kapsamında her hafta bir vilayette küme toplantısı düzenleyecek. Kelam konusu çalışmalara ait Cumhuriyet’e konuşan CHP Genel Lider Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, “Grup toplantılarımıza 2 Ağustos’ta Ağrı’da başlayacağız. 9 Ağustos’ta Edirne’de olacağız. Türkiye’nin doğusundan batısına her yerde olacağız. Yaz aramız olmayacak, küme toplantılarımızla halkın ortasında olacağız” sözlerini kullandı.

Partiden geniş iştirakle vilayetlerde olacaklarını vurgulayan Toprak, “Milletvekillerimiz, MYK’miz, parti meclisi üyelerimiz herkes toplantılara katılacak. Biz artık seçim takviminde üzere çalışıyoruz. Ülke yönetilemez bir durumda. Sayın Kılıçdaroğlu mahallî seçimlerden sonra pandemi demeden Türkiye’nin birçok vilayetine gitti. Şu an bu ziyaretleri devam ettiriyor” diye konuştu. Küme toplantılarının geniş iştirakli olacağını da vurgulayan Toprak, “Grup toplantılarımız vatandaşa açık olacak. Sonrasında bize sorularını soracaklar. O bölgenin kanaat başkanları, esnafları, muhtarları herkes toplantılarımıza katılabilecek. Herkesi de davet ediyoruz. Genel liderimiz salı günleri yeniden saat 13.30’da ulusa seslenişini yapacak sonra vatandaşlar konuşacak. Onların kaygılarını dinleyeceğiz ve tahlil tekliflerimizi anlatacağız” bilgisini paylaştı.

TMSF TEPKİSİ

Öte yandan Toprak, yaptığı yazılı açıklama ile TMSF’nin Türkiye’nin en büyük sanayi, ticaret, madencilik ve medya işverenlerinden birisi haline geldiğini belirtti. Lakin TMSF ile ilgili süreçlerin şeffaf yürütülmediğini belirten Toprak, “TMSF’nin resmi listesine nazaran, el koymalar sonrası hala farklı dallarda faaliyet gösteren 716 ticari, sınai, turizm, medya, besin, altın madenleri, teknoloji ve imalat şirketleri TMSF denetiminde. İktidarın arpalığına dönüştürülen, yıllardır 165’i TMSF mensubu olmak üzere 282 kayyım tarafından yönetilen bu şirketlerin 2022 Ocak prestijiyle toplam etkinleri 76 milyar, ciroları ise 36.5 milyar TL” sözlerini kullandı. TMSF’nin faaliyetlerinin sorgulanmasına karşı yasal maniler de çıkartıldığını belirten Toprak, “İktidarımızda atacağımız birinci adımlardan birisi bu maddeyi değiştirip, müdafaa kalkanını kaldırmak, şayet usulsüzlük, haksız çıkar ve servet edinme varsa yargı önünde hesabını sormak, şeffaflıktan, kontrolden uzak halde kapalı kapılar gerisinde yürütülen süreçleri, kullanılan milyarların nerelere aktarıldığını açığa çıkartmak olacaktır” değerlendirmesini yaptı.