CHP’li Bulut emeklilerin promosyon hacmini Meclis gündemine taşıdı

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Sıhhat, Aile, Çalışma ve Toplumsal İşler Kurulu Üyesi Burhanettin Bulut, 5510 sayılı Toplumsal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası Kanunu’ndaki, “Sosyal Güvenlik Kurumu’nun tahsili gereken alacakları ile nafaka borçları dışında emekli maaşları haczedilemez” kararına karşın, yurttaşların banka hesaplarına yatan paraya haciz konulduğu istikametindeki şikayetlerini TBMM gündemine taşıdı.

“KABUL EDİLEMEZ!”

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Bulut, Türkiye genelinde 8 milyon 615 bin emekçi emeklisi, 2 milyon 718 bin esnaf emeklisi, 2 milyon 389 bin memur emeklisi olmak üzere toplam 13 milyon 722 bin kişi emekli aylığı aldığını ve en düşük emekli aylığının 3 bin 500 TL olduğunu anımsattı. Emeklilerin promosyonlarına bankaların teminat ismi altında el koyduğunu belirten Bulut, Bulut “Derin ekonomik krizin tesirleriyle boğuşan, mutfakta tenceresini borçla kaynatan emeklinin; yasaya karşın promosyonuna el konulması kabul edilemez” dedi.

BAKAN NEBATİ’YE SORULAR YÖNELTTİ

“Bu enflasyonla sokağa rahat çıkabildiğini söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati evvel promosyonuna bile haciz gelen emekliyi içine düştüğü borç batağından kurtarsın” diyen Bulut, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye şu soruları yöneltti:

  • E-haczi olan emeklilerin promosyonlarına bankalar tarafından el konulduğu tezleri yanlışsız mudur?

  • Kaç emekli vatandaşın promosyonuna el konulmuştur? Kaç vatandaş iade davası açmıştır?

  • Promosyona el koyan bankalar ortasından kamu bankaları var mıdır? Bakanlığınız tarafından bankalara rastgele bir yaptırım uygulanmış mıdır?

  • Promosyon uygulamasının her yıl en az enflasyon artışı kadar olmasına yönelik bir çalışmanız var mıdır?