Çin’in piyasa dışı uygulamaları için bakan seviyesinde görüşme

ABD idaresinin Çin’e uyguladığı birtakım tarifeleri kaldıracağına yönelik haberlerin akabinde üst seviye görüşmü gerçekleştirildi.

ABD Hazine Bakanlığı bir açıklama yaparak, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın ABD idaresinin açık irtibat sınırlarını sürdürme eforlarının bir kesimi olarak Çin Başbakan Yardımcısı Liu He ile sanal bir toplantı gerçekleştirdiği aktarıldı.

Makroekonomik ve finansal gelişmeler görüşüldü

Yellen ve Liu’nun ülkelerindeki makroekonomik ve finansal gelişmeleri görüştüğü belirtilen açıklamada, toplantıda artan emtia fiyatları ve besin güvenliği meseleleri ortasında global ekonomik görünümün de konuşulduğu bildirildi.

Çin’in adil olmayan, piyasa dışı ekonomik uygulamalar konuşuldu

Açıklamada, “Bakan Yellen, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının global iktisat üzerindeki tesiri ve Çin’in adil olmayan, piyasa dışı ekonomik uygulamaları da dahil olmak üzere tasa bahislerini açıkça lisana getirdi.” tabiri kullanıldı.

Çin’den ithal edilen eserlere yönelik uygulanan kimi tarifelerin kaldırılması gündemde

AA’nın haberine nazaran, The Wall Street Journal gazetesinin bahse yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde, ABD Lideri Joe Biden’ın Çin’den ithal edilen eserlere yönelik uygulanan birtakım tarifeleri kaldırmasının beklendiği aktarıldı. Biden’ın hususa ait kararını bu hafta açıklayabileceği belirtilen haberde, giysi ve okul araç-gereçleri üzere eserlere uygulanan tarifelerin kaldırılmasının beklendiği kaydedildi.