Dolar uzun süre sonra 17 seviyesini geçti!

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında 18 TL seviyesine yükselen dolar ardından Kur Korumalı TL Mevduat hesabının açıklanması ile kontrol altına alınmıştı. Ancak ne yazık ki şimdi Amerikan Merkez Bankası FED’in faiz artırma kararından sonra dolar kurunda tekrar yükseliş başladı.

Dolar uzun süre sonra 17 bandını da kırdı ve şu anda 17,14 seviyesinden işlem görüyor.

Dolar uzun süre sonra 17 seviyesini geçti!

Ekonomi politikalarına yönelik endişeler hız kesmeden devam ediyor. Özellikle dolar kurunda ciddi bir yükseşiş söz konusu. Dolar uzun süre sonra tekrar 17 TL bandına yükselmiş durumda. Böylece TL’nin mayıs başından beri kaydettiği değer kaybı yüzde 12’ye ulaştı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde düşük faizli politika izleneceğini söyledi. Bunun ardından dolar kurunda tekrar bir hareketlenme başladı. Erdoğan, önceki akşam kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada fiyat istikrarı için “işimize gelen seviyedeki bir döviz kuruyla cari fazla artırarak” sağlamayı planladığını belirtti ve “Bu iktidar faizi artırmayacaktır, tam aksine biz faizi düşürmeye devam edeceğiz” dedi. Dolar/TL 20 Aralık’tan beri ilk kez 16.9 seviyesini bu sabah gördü. TL böylece yükseliş hareketinin başladığı mayıs ayı başından beri dolar karşısında yüzde 12 değer kaybetti. Bu sabah dolar/TL’de 17,15, Euro/TL’de 18,37 seviyeleri görüldü.