Ekonomim yazarı Aktaş: TBMM, “çalışılıyormuş” gibi yapılan bir kuruma evrildi

Ekonomim yazarı Alaattin Aktaş, 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek seçimlerin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) yeniden işlev kazanması için önemli olduğunu belirterek “Türk halkı tercihini parlamenter sisteme dönüşten yana kullanırsa, Türkiye Büyük Millet Meclisini bir anlamda yeniden açacak” diye yazdı.

Aktaş, TBMM’nin özellikle 2018 sonrası dönemde uygulanan politkalarla “çalışılıyormuş” gibi yapılan bir kuruma evrildiğini ve yıllardır bir nevi kapalı olduğununu ifade etti. Aktaş, şunları belirtti:

“Yasalar, daha doğru bir ifadeyle yasa tasarıları eskiden hükümet tarafından hazırlanıp Meclise onaylattırılırdı, şimdi de Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanıp onaylattırılıyor. O kadar! 

TBMM yasa yapıyor, yasama faaliyetini yürütüyor gibi görünen ama yalnızca hazırlanmış yasa tasarıları ve tekliflerini mevzuata uygun olarak yasalaştıran bir kurum konumundadır.”

Muhalefet partilerinin verdiği kanun tekliflerinin Meclis’ten geçtiğini pek hatırlamadığını belirten Aktaş, parti disiplini kavramının milletvekillerinin elini kolunu bağladığına dikkat çekti.

Yazının tamamı için  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir