En düşük emekli aylığı 3 bin 500 TL olacak

ANKARA – AK Parti milletvekillerince Meclis Başkanlığı’na sunulan 3600 ek gösterge, öğrenci affı üzere düzenlemeler içeren teklifin görüşmeleri Plan ve Bütçe Komisyonu’nda başladı.

57 unsurdan oluşan teklif en düşük emekli aylığının 2500 TL’den 3 bin TL’ye çıkarılmasını öngörüyordu. Teklifin görüşmeleri sırasında bu sayının yükseltilmesi istendi. Kurulun HDP’li üyeleri Garo Paylan ve Necdet İpekyüz en düşük emekli aylığının 6 bin liraya çıkarılması için değişiklik önergesi verdi. Bu önerge reddedildi.

Komisyon’un MHP’li üyesi Mustafa Kalaycı konuşmasında “Asgari emekli aylığı 2.500 liradan 3.000 lira ya çıkarılıyor. Benim kanaatim de bunun biraz daha uygunlaştırılması. 1 Temmuz’dan geçerli emekli aylıkları ve kamu çalışanı aylıkları yüzde 40 civarında artacak. Hiç olmazsa bu taban emekli aylığını yüzde 40 civarında yani bin lira falan artırırsak daha uygun olacak üzere düşünüyorum” dedi.

Teklifin hususlarına geçildiğinde AK Parti ve MHP’li Komite üyelerinin imzasıyla verilen önerge ile hala 2 bin 500 TL olan en düşük emekli aylığının 3 bin TL‘ye çıkartılmasını öngören husus değiştirildi. Buna nazaran en düşük emekli aylığının 3 bin 500 TL‘ye çıkartıldı. (DUVAR)