Eyfel Kulesi’ni pas tuttu

Fransa’nın ve Paris’in simgesi olan Eyfel Kulesi pas tutmuş durumda. Kulenin tam bir tamire gereksinimi olduğu lakin bunun yerine Paris’teki 2024 Olimpiyat Oyunları için 60 milyon Euro maliyetle yalnızca boyandığı sav ediliyor. 

Guardian’ın haberine nazaran; 324 metre yüksekliğindeki 7.300 tonluk demir kule için uzmanlar, Fransız derigisi Marianne’de “Kulenin boyanması süreksiz bir tahlil, son sonuç acı verici olacaktır. Kulenin büsbütün metalden soyulup onarılması ve yine boyanması gerek. Eski boyanın üzerine yapılan boya, korozyonu daha da kötüleştiriyor” açıklaması yaptı. 

884 YANILGI BULUNDU

2010, 2014 ve 2016 yıllarında kule ile ilgili yayınlanan raporlar, korozyonun oluşturduğu pas nedeniyle yapıda çatlaklar oluştuğunu ve yapının hemen kapsamlı bir bakıma girmesi gerektiğini söylüyor. 

2016’da yayınlanan rapora nazaran; kulenin dayanıklılığını tehdit eden 884 yanılgı bulundu. 

Kuleyi denetleyen şirket, yılda yaklaşık 6 milyon ziyaretçi çeken yapının belediye tarafından uzun periyodik kapatmak istemediğini söyledi. 

Eyfel Kulesi, Disneyland, Louvre Müzesi ve Versay Sarayı’ndan sonra Fransa’da en çok ziyaret edilen dördüncü kültür alanı. 

2020’de Covid-19 kısıtlamaları sebebiyle kuleye ziyaret müsaade verilmemesi 52 milyon euroluk bir gelir kaybına yol açtı.