İktidarın buluşu kur muhafazalı mevduat her yurttaştan günde 27.5 TL aldı

Enflasyon-kur-faiz üçgenine sıkışmış iktisatta hükümetin can simidi olarak kullandığı ve Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin, “Eleştirende makûs niyet ararım” dediği kur muhafazalı mevduat hesaplarının (KKM) yükü yurttaşın vergilerinden çıkıyor. Evvelki gün açıklanan bütçe sayılarına nazaran temmuz ayında KKM uygulamasına bütçeden ödenen kur farkı 23.4 milyar lira.

Ekonomi müellifi Alaaddin Aktaş, marttan bu yana beş ayda toplam ödenen ölçü 60.6 milyar lira olurken 10.2 milyar liralık vergi avantajıyla birlikte “bilinen” maliyetin “şimdilik” 70.8 milyar lira olduğunu vurguladı. Bu sayı üzerinden yaptığı hesaplamada ise 5 ayda 85.5 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının cebinden 829 lira alındığını söyledi. Bu sayı dört kişilik bir ailede 3 bin 316 lira yapıyor. Yurttaşlar yağmurda, karda ucuz besin kuyruklarına girmişken ülkede çalışanların yaklaşık yüzde 60’ı taban fiyat düzeyinde maaş alırken bir ailenin cebinden çıkan bu para ile neler alınabileceğini hesapladık. Bir aile bu para ile her gün 5.5 ekmek alabilirdi. Ayrıyeten 5 ayda 200 litre süt, 829 ekmek, 44 kilo çay, 151 kilo bulgur, 26.5 kilo peynir, 28 kilo kıyma, 103 kilo salça da alabilirdi.

“LÜKS CİPLERE AKARYAKIT OLDU”

KKM’ye ödenen para ile ailelerin sofrasından eksilen bu eserleri kıymetlendiren Prof. Dr. Duran Bülbül, “Bu uygulamanın mantığı esasen muhakkak bir kesmin varlığını korurken öbür kısımdan almaktır. Bakan da esasen vaktinde ‘Dar gelirliler hariç herkes kazandı’ diyerek bunu itiraf etmişti. Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının sofrasından çalınan bu sütler, peynirler, unlar zenginlerin lüks araçlarına akaryakıt parası olmuştur” dedi.

Ekonomi siyasetlerinin kusur değil şuurlu seçilmiş tercihler olduğunu vurgulayan Bülbül, şöyle konuştu:

“İktidarın şuurlu olarak rantlarla ayakta tuttuğu güçlü kesim ve yoksullaştırılarak toplumsal yardımlarla bu iktidara muhtaç edilmiş fakir kesim. Zira iktidar yatırım çekemiyor, üretemiyor, kıymet yaratamıyor ve devayı ‘Çin modeli’ üzere telaffuzlar ve siyasetlerle yoksullaştırmada buluyor.”