Isparta’da Çaltı sarımsağına coğrafik işaret

İHA’nın haberine nazaran, Isparta’nın Gelendost ilçesine bağlı Çaltı köyünde temel geçim kaynağı haline gelen Çaltı sarımsağı, Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan Coğrafik İşaret Tescil Evrakı aldı.

Köyde üretilen sarımsak için Isparta Valiliği Vilayet Özel Yönetimi tarafından yapılan müracaat sonrasında Çaltı sarımsağı Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan Coğrafik İşaret Tescil Dokümanı aldı.

Tescil dokümanı muhtar teslim edildi

Isparta Valisi Aydın Baruş, Çaltı köyüne gerçekleştirdiği ziyarette tescil evrakını köy muhtarı Ramazan Çetinkaya’ya verdi.

Vali Baruş, 2020 yılında yapılan müracaat sonrasında Coğrafik İşaret Tescil Belgesi’nin alındığını belirterek, “Çaltı sarımsağı köyümüz için kıymetli bir eser. Zira klâsik olarak çok uzun yıllardır üretilen bir tarım eseri. Bilhassa kokusu, tadı ve ağır aroması ile tercih edilen sarımsak tipi. Bu evrakın alınması köyümüzde üretilen sarımsağın pazarlanması açısından da bir avantaja dönüşebilir. Natürel bunu âlâ kullanmamız lazım, yani buradan eser çıkışı yaptığımız vakit sarımsağın üzerinde Çaltı sarımsağı damgasını, sertifikasını kullanmamız gerekiyor. Coğrafik işaretin alınması, bir eserin yetiştiği bölgenin damgasını taşıması çok değerli. Umarım Çaltı sarımsağı hak ettiği pahası bu doküman sayesinde daha âlâ bir formda bulur ve çiftçimiz, köylümüz de alın terinin karşılığını alır.


Sarımsak cet tohumundan üretildi

Sarımsağımızın başka bir özelliği de cet tohumundan üretilmesi. Doğal bir eser, doğal olması da bize bir avantaj sağlıyor. Coğrafik işaretle birlikte Çaltı sarımsağının Türkiye’nin değişik yörelerine ulaşarak hak ettiği bedeli bulacağını düşünüyorum. Üretim yapan tüm çiftçilerimizin eline sıhhat diyorum. Evrakınız güzel uğurlu olsun.” dedi.