Kadri Samsunlu, ACI World İdare Kurulu’na girdi

İtalya’nın başşehri Roma’da 22-24 Haziran tarihleri ortasında düzenlenen ACI Europe Genel Kurulu’nda, İGA İstanbul Havalimanı CEO’su Kadri Samsunlu’nun, ACI World İdare Şurası Üyeliği’ne seçildiği açıklandı. Memleketler arası Havalimanları Konseyi’nin (ACI World), 185 ülke ve bölgede faaliyet gösteren, 1950 havalimanını bünyesinde barındıran toplam 717 üyesi bulunan bulunuyor.

Sektörün gelişimi ve havacılığın ilerlemesi için siyaset oluşturma, eğitim, araştırma-geliştirme faaliyetleri yürüten ACI World, dünya havacılık kesiminin global ölçekteki en kıymetli çatı kuruluşlarının başında geliyor. 717 üye ortasından seçilen idare şurası üyeleri ACI World İdare Kurulu’nda hem ülkelerini temsil ediyor hem de havacılık dalı ile ilgili alınan kararların yürütülmesinden sorumlu oluyor.

İGA CEO’su Kadri Samsunlu ACI World İdare Kurulu’nda

İGA Havalimanı İşletmesi CEO’su Kadri Samsunlu, havacılık dalının dünyadaki en değerli kuruluşlarından biri olan ACI World’de Türk havacılık bölümünü temsil etmekten gurur duyduğunu tabir ederken, mevzuyla ilgili şunları söyledi: “ACI World’de epeyce kıymetli bir vazife bize layık görülmüş oldu. Bu misyon, büyük bir sorumluluğu da beraberinde getiriyor. Geçtiğimiz yıl ACI Europe’un idare heyetine seçilmiştim. Bu yıl ise ACI World’un idare şurası içinde vazife alacağımı öğrenmiş bulunuyorum. ACI World İdare Şurası Üyeliği vazifesi müddetince; ACI’ın Türk havacılık dalı ile her seviyedeki bağını güçlendirmek ve sürdürülebilir büyüme ile tüm paydaşlar için en yüksek bedeli oluşturmak üzere çalışmak, öncelikli amaçlarımız ortasında olacak.”

ACI World Genel Yöneticisi Luis Felipe de Oliveira, Samsunlu’nun ACI World idare konseyine seçilmesine istinaden, “İGA İstanbul Havalimanı CEO’su Sayın Kadri Samsunlu’nun bölgesel ACI kurulları tarafından seçilen 28 temsilciden oluşan ACI World İdare Kurulu’na katılmasından memnunluk duyuyoruz. Önde gelen bir memleketler arası global aktarma merkezinin CEO’su olan Sayın Samsunlu’nun varlıklı tecrübeleri ve görüşlerinin bizlere katacakları, elbet ki hem üyelerimize hem de global havalimanı kesimine büyük yarar sağlayacak. ACI World İdare Kurulu’ndaki periyodunun başlamasını dört gözle bekliyoruz” sözlerini kullandı.

İGA’nın İK siyasetleri ve sürdürülebilirlik çalışmalarına ACI Europe’dan ikili ödül geldi

Dünyanın en uygun havalimanlarından biri olarak saygın kurumlar tarafından üst üste ödüllere layık görülen İGA İstanbul Havalimanı, bu yıl gerçekleştirilen Memleketler arası Havalimanları Kurulu 18. ACI Europe Mükafatları kapsamında “Eko-İnovasyon Ödülü” ve “İnsan Kaynakları Harikalık Ödülü”nün de sahibi oldu. Bununla birlikte 18. ACI Europe Ödülleri’nde tekrar 40 milyondan fazla yolcu kapasitesi olan havalimanları kategorisinde Roma Fiumicino Havalimanı “Avrupa’nın En Düzgün Havalimanı” seçilirken, İGA İstanbul Havalimanı da tıpkı kategoride ‘Yüksek Övgüye Paha Havalimanı’ ilan edildi. Her iki ödül de İtalya’nın başşehri Roma’daki ödül merasimine katılan İGA İstanbul Havalimanı CEO’su Kadri Samsunlu’ya takdim edildi.

İGA İstanbul Havalimanı, Haziran ayında Memleketler arası Havalimanları Kurulu (ACI Europe) tarafından verilen Havalimanı Karbon Akreditasyonu kapsamındaki “Karbon Salımı Sertifikası’nı” 3. Düzeye yükseltmişti. Roma’daki ACI Europe Yıllık Kongresi & Genel Kurulu’nda düzenlenen merasimde sertifika, İGA İstanbul Havalimanı Planlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İsmail Hakkı Polat’a verildi.

İGA İstanbul Havalimanı böylelikle Haziran ayında toplamda beş milletlerarası kurum tarafından ödüllendirilmiş oldu. ABD merkezli seyahat mecmuası Küresel Traveler, “2022 Leisure Lifestyle Awards” ödüllerinde İGA İstanbul Havalimanı’nı “En Uygun Aktarma Havalimanı”, “2022 Wherever Awards’ta” ise “En Düzgün Aile Dostu Milletlerarası Havalimanı” mükafatlarına layık görürken, Havayolu Yolcu Tecrübesi Derneği (APEX) “Olağanüstü Başarı” mükafatı, EMEA Finance’ın “EMEA Bölgesi’ndeki En Yeterli Sendikasyon Kredisi” ve “Yılın Anlaşması” mükafatları de İGA İstanbul Havalimanı’na verildi. İngiltere merkezli havacılık derecelendirme kuruluşu Skytrax’ın değerlendirmesinde ise 2020’de kazandığı “5 Yıldızlı Havalimanı” mükafatına bu yıl da layık görülen İGA, “Dünyanın En Aile Dostu Havalimanı”, “Dünyanın En Âlâ Alışveriş Tecrübesi Sunan Havalimanı” ve “Güney Avrupa’nın En Düzgün Havalimanı” ödüllerinin de sahibi oldu. İGA İstanbul Havalimanı “Dünyanın En Güzel Havalimanları” listesinde de büyük bir ilerleme kaydederek 8’inci sırada yer aldı.