Kedi Villası’nda bu yıl 130 yavru dünyaya geldi

Farklı göz renkleri, bembeyaz tüyleriyle ünü ülke hudutlarını aşan Van kedileri, Van Kedi villası’nda çalışanlar tarafından itinayla bakılıyor. Yerli ve yabancı turistler tarafından her mevsim ziyaret edilen Van kedileri, konukların büyük ilgisini görüyor.

Muhafaza altındaki Van kedilerinin kuşağının devam etmesi için de çalışmalar sürüyor. Mart ayında başlayan ve bir yılda 3 parti biçiminde devam eden doğumlarda sona yaklaşılırken, son hamile kedilerden biri daha 4 yavru dünyaya getirdi.

Yavru kediler ve anneleri, villadaki özel odalarında ihtimamla bakılıyor. Yeni doğan yavru kedilerle 2,5 aylık olana kadar ziyaretçilerin temas etmek ise yasak.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya, 3 parti formunda mart ayında başlayan 2022 yılının son doğumlarının devam ettiğini söyledi.

Doğumların akabinde 2023 yılı için hazırlıklara başlayacaklarını belirten Prof. Dr. Kaya, “Yani sıhhat denetimlerini, aşılarını, elemelerini, 2022 yılının değerlendirmesini yapacağız. Alışılmış fiyatlı sahiplendirmede devam ediyor. Şu an yaklaşık 130 yavru var. Kesin sayı sene sonunda ortaya çıkacak” dedi.

ZİYARETÇİ SAYIMIZ ÇOK FAZLA

Tüm dünyayı büyük ölçüde etkileyen pandemi nedeniyle düşen ziyaretçi sayının bu yıl epey fazla olduğunu da kelamlarına ekleyen Prof. Dr. Kaya, “Bu yıl Van’a da çok turist akışı var. Hasebiyle da günlük turist sayımız 700’ün altına düşmüyor. Bu sene pandeminin acısını çıkarırcasına herkes gezmeye devam ediyor. Biz de bu ziyaretlerden epey mutluyuz. Islak mama ziyaretçilerden olduğu için natürel kedilerde mama kısmıyla memnundurlar. Biz de Van kedisinin tanıtımını yapmaktan mutluyuz” diye konuştu.