Meskenine ulaşmak için asma köprü yaptı

Yusufeli ilçesinin Ada Yaylası’nda yaşayan personel emeklisi Mehmet Demir, babasından miras kalan 2 dağın ortasındaki yere 2009 yılında konut yapmaya karar verdi. Planladığı konuta ulaşım yolunun uzak oluşu ve komşularının topraklarından yol geçirilmesine müsaade vermemesiyle Demir, Çarğisel Deresi üzerine ahşap asma köprü yaptı.

Kendi çizdiği projeyle inşa ettiği asma ahşap köprüden konuta ulaşan Demir, çocuk ve hayvanların can güvenliğini tehlikeye atmamak ismine da köprü girişine önlem hedefli kapı taktı.

‘PRATİK TAHLİL BULMAK ZORUNDA KALIYORUZ’

Bölgede arazinin engebeli oluşunun konutlara ulaşımı zorlaştırdığını söyleyen Mehmet Demir, “Bu yaylada babamdan miras kalan arazi vardı. 13 yıl evvel bu arazi üzerine mesken yapmaya karar verdim fakat yerime ulaşım yolu dağın gerisinden geçtiği için meskenime uzak kalıyordu. Bunun üzerine komşumla konuşup yol yapılması için talepte bulundum. Komşum kendi toprağından yol geçirilmesine müsaade vermedi. Bölgemiz engebeli olduğu için birçok mevzuda pratik tahliller bulmak zorunda kalıyoruz. Farklı alternatifler düşündüm ve devayı köprü yapmakta buldum” dedi.

Köprüyle vakitten tasarruf ettiğini anlatan Demir, “Bu köprünün projesini kendim çizdim ve büsbütün kendi imkanlarımla yaptım. Yerden 15 metre yüksekliğinde ve yaklaşık 60 metre uzunluğundaki ahşap köprümle 13 yıldır konutuma ulaşımı sağlıyorum. Hem meskenime ulaşırken fazla yorulmuyorum hem de vakitten tasarruf sağlıyorum. Her işimi bu köprü üzerinden hallediyorum. Konutumun inşaat gereçlerini bile bu köprüden getirip götürüyorum. Köprüyü ben kullanırken korkmuyorum. Aslında korkacak da bir şey yok zira yan taraflarında korkuluk bulunuyor. Köprüye kapı takmamdaki hedefim da büsbütün önlem içindir zira burada çocuklar var, hayvanlar var. Köprüden geçmeye çalışıp düşmesinler diye. O yüzden kapı olması gerekliydi” diye konuştu.