Miami’de çöken binada ölenlerin yakınlarına 1 milyar dolar tazminat

ABD’nin Florida eyaletine bağlı Miami Beach’te geçtiğimiz sene 12 katlı binanın kısmen çökmesi sonucu 98 kişi hayatını kaybetmişti.

Kurbanların yakınlarına 1.02 milyar dolar tazminat verilecek

Miami-Dade Mahkemesi’nde çöken bina ile ilgili görülen davada, Yargıç Michael Hanzman, Champlain Towers South isimli binanın çökmesi sonucu hayatını kaybedenlerin yakınlarına 1,02 milyar dolar tazminat ödenmesine karar verdi.

“Kaybı telafiz etmez lakin elimizden gelenin en iyisi”

Binanın çökmesinin birinci yıl dönümü öncesinde verilen karar sonrası Yargıç Michael Hanzman, “Kurbanların ailelerinin ve akrabalarının yaşadığı trajik kaybı telafi etmek asla kâfi olmayacak, lakin bu muahede elimizden gelenin en düzgünü ve dikkate kıymet bir sonuç” dedi.

100 milyon dolar mahkeme masrafları, 96 milyon dolar daire sahiplerine

İHA’nın haberine nazaran; Miami’nin Surfside bölgesinde yer alan Champlain Towers South isimli binanın çökmesine ait ödenecek 1,02 milyar dolarlık tazminatın büyük bir kısmının hayatını kaybedenlerin ailelerine gideceği, 100 milyon doların mahkeme masraflarına ve 96 milyon doların ise daire sahiplerine ayrılacağı bildirildi.

Tazminat meblağının ise ilgili sigorta şirketleri, mühendislik firmaları ve Champlain Towers South’un bitişiğinde yer alan ve binanın yapısal hasarına katkıda bulunduğundan şüphelenilen öteki bir inşaattan temin edileceği belirtildi.

9 milyon dolarlık tamir yapılmadı, 98 kişi öldü

Miami’nin Surfside bölgesinde 270 daireden oluşan ve yaklaşık 5 bin 600 kişinin yaşadığı 12 katlı Champlain Towers isimli lüks apartman 24 Haziran 2021’de gece yarısı apansız çökmüştü. Binanın enkazında hayatını kaybedenlerin sayısı 27 Temmuz’da 98’e ulaşmıştı. Champlain Towers faciasındaki can kaybı, ABD’de misal felaketler ortasında tarihinin en yüksekleri ortasında yer alıyor. 1981’de Hyatt Regency yürüyüş yolunun çökmesinde 114 kişinin hayatını kaybetmesinden bu yana ABD tarihinin en ölümcül bina çöküşlerinden biri olarak biliniyor.

Surfside bölge yetkilileri, 2018 yılında bina idaresiyle yaptığı yazışmalarda, 1981 üretimi binada büyük yapısal hasarlar olduğunu belirtmiş, çatlayan kolonlar ve ufalanmaya başlayan betonlar için yaklaşık 9 milyon dolarlık tamirat gerektiğine dikkat çekmişti.