Olay sayısının artmasıyla hastaneler alarma geçti: Pandemi servisleri açıklacak

Vaka sayısının artmasıyla birlikte hastanelerde kapatılan pandemi servisleri tekrar açılmaya hazırlanıyor. Cumhuriyet’e konuşan Bilim Konseyi Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz yurttaşlara aşı ve maske ihtarında bulundu.

Şu an yaygın koronavirüs tipinin Omicron’un BA.4 ve BA.5 varyantı olduğunu iddia ettiklerini söyleyen Prof. Dr. Yavuz, yayılmanın yine yükselme eğilimi gösterdiğini ve bayram öncesi tedbirlerin artırılması gerektiğini tabir etti.

BAYRAMDA DİKKAT

Yavuz’un açıklamaları şöyle: “Başta İstanbul olmak üzere olay sayılarında önemli bir artış gözlemliyoruz. Artışın, Omicron’un, tesiri daha az olan lakin kolay yayılan alt varyantları BA.4 ve BA.5’ten kaynaklı olduğunu düşünüyoruz. Şimdi zirve noktasına ulaşmamış gözüküyor, yükseliş eğiliminde. Aşıların tesiriyle beşerler hastalığı daha hafif gösteriyor lakin sayının artması, oransal olarak hastane yatış ve mevt sayısına da etkileyecektir. Olay sayılarının, hareketliliğin artmasından dolayı bayramlarda yükseldiğini biliyoruz. Yurttaşların kapalı alanlarda maske kullanması, kalabalıklardan uzak durmaları ve aşı eksiği olan şahısların de aşı yaptırması çok kıymetli.”

“MASKEYE DÖNÜLMELİ”

Türk Toraks Derneği de hareketliliğin artacağı Kurban Bayramı tatilinde koronavirüse karşı maske takılması konusunda uyardı. Dernekten yapılan yazılı açıklamada, son iki haftada dünya genelinde koronavirüs olaylarının yüzde 30 arttığı bildirildi. Omicron BA.4 ve BA.5 cinslerinin bugüne kadar en süratli yayılan varyant olduğunu ve maskelerin yine takılması gerektiğini belirten Türk Toraks Derneği Lider Yardımcısı Prof. Dr. Nurdan Köktürk, “Hastalık suratını yanlışsız belirlemek maksadıyla da süratli antijen testleri ve PCR testinin yaygın uygulanır hale getirilmesi belirleyici rol oynayacaktır” dedi.

“SAHTE NEGATİF”

Test kitleri, “sahte negatif” tehlikesini de ortaya çıkardı. Cumhuriyet’e konuşan, Ege Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Zafer Kurugöl, “Devlet kurumlarında test yaptırmanın zorluğu, özel hastanelerdeki yüksek test fiyatı nedeniyle basitçe elde edilen ve daha ucuz olan test kitlerine yönelim oluyor. Bu testlerde sonucun müspet olması, kişinin yüzde 99 müspet olduğunu gösteriyor. Fakat test sonucunun negatif çıkması, kişinin gerçek test sonucunun negatif olduğu manasına gelmiyor. Bu durum da olay sayısının artışına yol açabiliyor” tabirlerini kullandı.