Polis yanlış meskenin kapısını kırıp aileye kâbusu yaşatmıştı… O anları anlattılar

Diyarbakır’da şehit edilen bir polisin katil zanlısını ararken yanlış girdikleri konutun kapısını kırıp karı, kocanın üzerine köpek salarak yaralanmalarına neden olan polisin yargılanmasına başlandı. Şeyhmus ve Menice Yılmaz çifti kabus dolu geceyi detaylarıyla anlattı.

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinin Körhat semtinde iki yıl evvel hırsızlık hatasından aranan bir zanlının takibi sırasında açılan ateş sonucu polis Atakan Arslan’ı şehit eden Muhammet Buyruk Cura’nın saklandığı konutu ararken yanlış konutun kapısını kırıp ailenin üzerine köpek salarak yaralanmalarına neden olan polis S.G’nin yargılanmasına Asliye Ceza Mahkemesinde başlandı.

Duruşmada Yılmaz çifti hazır bulunurken, sanık polis duruşmaya katılmadı.

BEN YERE FİKİR BU DEFA ÇOCUKLARIMA SALDIRDILAR

Mağdur Menice Yılmaz, yaşadığı kabus dolu geceyi mahkemede anlattı;

*Evimde çocuklarım ve eşim ile birlikteydik. Evvel dışarıdan patlama sesi geldi, ne olduğunu anlamadan kapımız kırılarak içeri girildi.

*Ben gece uykulu olan çocuklarım korkmasın diye onları alıp en gerideki odaya geçtim. Odanın kapısını kapattım. Eşim de yatak odasında uyuyordu. Polisler köpeklerle birlikte odanın önüne gelip ‘Kapıyı aç’ diye bağırdılar.

*Ben de ‘Çocuklarım var, köpeklerden korkuyorlar. O köpekleri çekin açayım kapıyı’ dedim. Polisler de ısrarla kapıyı açmamı istedi.

*Ben de açtım, köpekler bize hakikat saldırınca çocuklarım benim ardıma saklanıp ağlamaya başladılar.

*Sonra eşimin uyuduğu yatak odasına yöneldiler. Eşimi görür görmez ‘Emir burada, fail burada yakaladık, öldürün’ dediler.

*Ben de ‘Biz kiracıyız, Buyruk diye birini tanımıyoruz. Siz yanlış konuta girdiniz. O benim eşimdir ismi da Şeyhmus’tur’dedim. Köpeklerin ikisini eşimin olduğu yere, bir adedini de bizim kaldığımız odada bıraktılar.

*Köpekler benim yakınımda, çocuklarım da arkamdaydı. Köpekler bana saldırınca karnımda bir yanma hissettim, yere niyet köpekler bu kere çocuklarıma yöneldiler.

*Ben de bağırdım. 7, 9 ve 11 yaşında olan çocuklarımın psikolojisi bozuldu, sanıktan şikâyetçiyim.

KAPIYI KIRAR KIRMAZ KÖPEKLERLE ÜZERİME SALDIRDILAR

Polis katili Muhammet Buyruk Cura sanılarak üzerine köpek salınıp dövülen Şeyhmus Yılmaz da olaylı gece için şunları söyledi:

*Evde uyuduğum sırada binadan sesler gelince ne olduğunu anlamaya çalışırken kapımız kırıldı.

*Polisler içeri girer girmez ‘Emir burada vurun, öldürün’ dediler. Yüzüstü yere yatırıp tekme, tokat dövdüler. Israrla adımın Buyruk olmadığını, Şeyhmus olduğumu belirtmeme karşın ‘Yok lan sen Emir’sin’ dediler. Polisler üzerimden çekilince bu sefer ‘Yakala oğlum, tut onu’ diyerek üzerime iki köpek saldılar. Köpekler beni ısırmaya başladı.

*Sonra köpekleri üzerimden çekince çocuklarım çok korktuğu için onların odasına koştum. Telefonu alıp ambulansı arayacaktım.

*Bu sefer de telefonu elimden alıp masanın üzerine fırlattılar ve ‘O telefona dokunursan senin kafana sıkarız’ dediler.

*Köpeklerin bana saldırması 3 dakika sürdü. Sonra meskenden çıkıp gidince ambulans gelip beni ve ailemi hastaneye götürdü. Sanıktan şikâyetçiyim.

“İŞKENCE KABAHATİDİR, BELGEYİ AĞIR CEZAYA GÖNDERİN”

Mağdur çiftin avukatı Selamettin Varol, soruşturmanın eksik yürütüldüğünü belirterek, “Burada azap hatasının işlendiği açıktır. Buna ait isimli tıp raporları da belgede mevcuttur. Öncelikle evrakın misyonsuzluk kararıyla Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesini talep ediyoruz” dedi. Mahkeme duruşmaya gelmeyen sanık hakkında zorla getirme kararı çıkarılmasına, aramaya katılan öteki polislerin şahit olarak sözlerinin alınması için Emniyet Müdürlüğüne yazı yazılmasına, misyonsuzluk talebinin bu basamakta reddine karar verip duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI 60 BİN LİRA TAZMİNAT ÖDEYECEK

Aile olayda sorumluluğu bulunan İçişleri Bakanlığı aleyhine Yönetim Mahkemesine açtığı tazminat davasını da kazandı.

Mahkeme Yılmaz çiftine dava tarihinden itibaren faiziyle birlikte 60 bin lira maddi manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Mahkeme, davacıların manevi taraftan iç huzurunun bozulduğunu, yaşama gücünün ve sevincinin azalıp kişilik haklarının zedelendiğini, uğradıkları hakaret nedeniyle onur ve haysiyetlerinin rencide edilerek günlük ömürlerinin zorlaştığının altını çizdi.

Aramaya katılan polislerin hakaretlerine maruz bırakılan Yılmaz çiftinin üzerine köpeğin salınarak yaralandıkları, polislerce darp edildiklerini belirten Yönetim Mahkemesi, köpeğin eğitiminden sorumlu olan polisin sorumlu davranmadığını vurguladı.