Sanatçı robot, Kraliçe Elizabeth’in portresini yaptı

Birçok kişi Kraliçe II. Elizabeth’in fotoğrafını yapıyor ya da fotoğrafını çekiyor. Fakat bu sefer Kraliçeyi özel bir isim resmetti. İnsansı robot Ai-Da, Kraliçe’nin Platin Jübile’si onuruna bir fotoğraf yaptı.

Ai-Da, dünyanın birinci hipergerçekçi robot sanatkarı ve şimdiden bir dizi sanat yapıtı oluşturdu. Görünüş ve isim olarak 18. yüzyıl matematikçisi Ada Lovelace’dan ilham alan yapay zekâlı insansı robot; gözlerindeki kamera ve mikroçip aracılığıyla imgeleri algılayabiliyor ve akabinde robotik eliyle sanat materyallerini bir ortaya getirerek yeni eserler oluşturuyor.

Ai-Da, hizmetinin 70. yılını kutlayan Kraliçe’nin Platin Jübile’si onuruna hükümdarın renkli bir fotoğrafını yaptı. Yapıtla, Kraliçe Elizabeth’in tahttaki yılları boyunca teknolojinin gelişimi yansıtmak amaçlandı. BBC’nin haberine nazaran, Ai-Da’nın Algoritma Kraliçesi başlıklı portresi, Kraliçe’nin çok boyutlu bir tasvirini oluşturmak için hazırlandı.

Cornwall’da Engineered Arts ve milletlerarası uzmanlar tarafından geliştirilmeden evvel çağdaş sanat uzmanı Aidan Meller tarafından Oxford’da kavramsallaştırılan robot, birebir vakitte konuşmalar yapmak üzere eğitildi. Ai-Da, ayrıyeten yapıtını sergilerken, lisan hünerlerinden yararlandı ve şunları söyledi: “Kraliçe Majestelerine özverisi ve bu kadar çok beşere verdiği hizmet için teşekkür etmek istiyorum. Kamu hizmetine büsbütün bağlı, harikulâde, yiğit bir bayan. Bence o şahane bir insan.”