Selahattin Demirtaş’ın basın danışmanı Zınar Karavil: Demirtaş’ın Kobani davasındaki kelamları bağlamından koparıldı

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş‘ın savunmasında, “Çözüm için Abdullah Öcalan yetkilidir. Türkiye Cumhuriyeti demokrasi karşılığında Öcalan ile görüşmelidir” kelamları HDP’nin internet sitesinde yer aldı ve haberleştirildi. Açıklama akabinde HDP’nin sitesinden kaldırıldı.

Gazetemiz müellifi Tuncay Mollaveisoğlu da, toplumsal medya hesabından, Demirtaş’ın basın danışmanı Zınar Karavil‘le olan görüşmesini aktardı ve Demirtaş’ın aslında ‘PKK’nın silahları bırakması için Öcalan ile görüşmesi teklifinde bulunduğunu’ dediğini açıkladı.

Daha sonra Karavil de, HDP’nin Kobani davası duruşmasındaki gelişmeleri paylaştığı Twitter hesabında, Demirtaş’ın açıklamaları haberleştirilirken çabuk edildiğini belirtti. Karavil, “Demirtaş’ın savunmasının SEGBİS tam tahlili, önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacaktır” dedi.

“DEMİRTAŞ’IN KOBANİ DAVASINDAKİ SAVUNMASI HABERLEŞTİRİLİRKEN TEZ EDİLDİĞİNDEN, KELAMLARI BAĞLAMINDAN KOPARILDI”

Zınar Karavil, toplumsal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

“1- Demirtaş bugün duruşmada bir saati aşkın müddet savunma yaptı. Sıkıntıların silahla, şiddetle çözülemeyeceğini, PKK’nin silahları bırakması gerektiğini, bunun için de Öcalan ile görüşülmesi gerektiğinin gerçek olacağını belirtti.

2- Demirtaş’ın savunması haberleştirilirken tez edildiğinden, kelamları bağlamından koparılmıştır. Durum budur ve Demirtaş bu görüşünü istikrarlı bir biçimde tekraren kamuoyuyla paylaşmıştır.

3- Ayrıyeten, Demirtaş’ın savunmasının SEGBİS tam tahlili, önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacaktır.”