Şentop’tan Soylu ve Uçum’un “darbe” açıklamasına: Seçim seçimdir, darbe ve müdahaleler, müdahaledir

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, “14 Mayıs Batı’nın siyasi darbe girişimidir” ve Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Uçum’un “İktidar değişikliği, Türkiye’nin tam bağımsızlığına darbe olur” açıklaması için, “Seçim seçimdir, darbe ve müdahaleler, müdahaledir” dedi. 

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Meclis Tören Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında 27’nci Yasama Dönemi’ni değerlendirdi. 

Soylu ve Uçum’un açıklamalarının kendisine sorulması üzerine Şentop, “Bahsettiğiniz arkadaşlarımız, tecrübeli arkadaşlarımız. Bunların söylediği sözleri benim yorumlamam doğru değil. Seçim seçimdir, darbe ve müdahaleler müdahaledir. Seçim sonuçlarına yönelik birtakım ithamlar veya tavsifler olarak değil de seçim kampanyası döneminde tarafların yapmış oldukları açıklamalar bağlamında değerlendirmek lazım. Ben hiçbir siyasetçinin, hiçbir hukukçunun seçimlere yönelik böyle bir kasıtla açıklama yapacağı kanaatinde değilim” dedi. 

Şentop, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili olarak, “Bazı ülkelerde darbeyle hükümet değişikliği oluyor, bir geçiş dönemi yaşanıyor. Biz de ise o  gün parlamenter hükümet sistemi tamamlanıp ertesi gün Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne başladık” dedi.

“Yeni dönemde sistem yerli yerine oturacaktır” 

Sistemin, bütün kurum ve kurallarıyla yerine oturabilmesi için biraz süreye ihtiyacı olduğunu söyleyen Şentop, aradan geçen 5 yıllık sürenin böyle bir dönem olduğunu belirterek, “Yeni dönemde, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi daha da yerli yerine oturacaktır. Sistem üzerindeki değişiklik konuları anayasal düzeyde tartışılabilir, konuşulabilir. Bence ona ihtiyaç olmadan da birçok konu çözülebilecek noktada” diye konuştu.

Şentop, yeni dönemle birlikte yasama çoğunluğuyla yürütmenin aynı ittifaktan olmaması durumunda sistemin nasıl işleyeceğine ilişkin bir soruya, “Bu tür hükümet sistemleri hazırlanırken farklı senaryolar dikkate alınarak düzenlemeler yapılır. Böyle bir şey olursa ki ben ihtimal vermiyorum; sistemin iyi işleyeceği kanaatindeyim. Seçim öncesi ittifaklar, koalisyondan farklı bir şeyler. Bu sistem, nasıl birtakım uzlaşmalar, ittifaklar meydana getirmişse daha sonraki süreçlerde de parlamento ve yürütme kompozisyonlarına göre işleyebilecek bir mekanizmayı ortaya koyar. Bunda bir tereddüdüm yok” diye yanıt verdi.

“Cumhurbaşkanımızın ilk turda kazanacağı kanaatindeyim”

Şentop, seçimlerle ilgili, “Türkiye’de iki tür seçim başarısı var. Anketlerde seçim kazananlar ve sandıkta kazananlar. Memleketi ankette kazananlar değil, sandıkta kazananlar yönetiyor. Seçime kalan süre kısaldıkça, anketlerde kendi itibarını önemseyenler yavaş yavaş makul noktaya doğru gelmeye başlıyorlar. Türkiye’nin bir yürüyüşü var. Bu yürüyüşü bir film şeridi gibi düşündüğümüzde Türkiye bir istikamete doğru gidiyor. Milletimiz bu istikameti görmüş, desteklemiş, bugüne kadar getirmiş. Seçim öncesi herkes konuşuyor. Nihayetinde bu olgunlukla milletimiz Türkiye’nin bu büyük yürüyüşüne destek olarak karar verecek. Sayın Cumhurbaşkanımızın tereddütsüz ve net şekilde ilk turda kazanacağı kanaatindeyim. Bugünkü tablonun değişmeyeceğini düşünüyorum. Meclis’in, yasama ve yürütme bakımından değişmeyeceği kanaatindeyim” dedi. (DHA)

TIKLAYIN – Süleyman Soylu, “14 Mayıs darbe girişimidir” açıklamasını savundu: Neresi yanlış bunun, darbeyle yapamadıklarını seçimle yapmak istiyorlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir