Sıhhat Bakanlığı’ndan ambulans helikopter açıklaması

Sağlık Bakanlığı, helikopter ambulansların mali şartlar sebebiyle sayılarının düşürüldüğüne dair argümanlara ait, 2021 ekim ayından beri yapılan planlamayla 12 helikopter ve 8 uçak ambulans kapasitesiyle hizmet verildiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, birtakım basın yayın organlarında çıkan haberlerde, helikopter ambulansların mali şartlar sebebiyle sayılarının düşürüldüğüne dair bilgi ve yorumlara yer verildiği belirtildi.

Türkiye’de hava ambulansı hizmetinin, 2008’den itibaren helikopterlerle ve 2010’dan sonra ise hem helikopter hem uçak ambulanslarla sağlandığı anımsatılan açıklamada, “Anılan tarihten beri helikopter ambulanslarımız ile 39 bin 24 hasta ve 230 organ, uçak ambulanslarımızla ise 14 bin 624 yurt içi, 1165 yurt dışı hasta ve 818 organ taşınmıştır” tabirlerine yer verildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“2021 yılı ekim ayından beri yapılan planlamayla 12 helikopter ve 8 uçak ambulans kapasitesi ile hizmet sunumu ülke sathını kapsayacak halde verilmeye devam etmektedir. Daima güzelleşme çalışmaları ise devam etmekte ve yeni planlamalara dayalı olarak hazırlıklarımız devam etmektedir. Uygulamanın ekonomik önlemle uzaktan yakından ilgisi yoktur. Birinci önceliğimiz, vatandaşımızın her şartta sıhhat hizmetine erişimini temin etmektir.”