Son Dakika: Peker’in rüşvet tezlerinde ismi geçen Ünsal Ban tutuklandı

Ankara 3. Sulh Ceza Hâkimliği, organize kabahat örgütü başkanı Sedat Peker’in SPK’daki rüşvet tezleri ile gündeme gelen AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu ile boşanma kademesinde olan ve Peker’in yayımladığı görüntü nedeniyle gözaltına alınan eski THK Üniversitesi rektörü Ünsal Ban’ın konut mahpusu kararına yapılan itirazı kabul etti.

“Hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte yardım etmek”, “özel hayata ait imgeleri ifşa etmek” ve “kişisel dataları hukuka karşıt elde etmek” hatalarında tutuklanma talebiyle dün nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edilen Ban’ın isimli denetimle salıverilmesinin akabinde Başsavcılık harekete geçti.

Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi’ne sunulan itiraz dilekçesinde, Ban hakkında 29 Ağustos’ta gözaltı kararı verildiği lakin ikametgahında bulunmayan şüphelinin yurt dışına kaçmaya çalışırken Muğla’da yakalandığı belirtildi.

Ban’ın kaçma kuşkusunun sürdüğü, bu kademede isimli denetim kararlarının yetersiz kalacağı vurgulanan dilekçede, zanlının yine tutuklanması talep edildi.

GÖZALTINA ALINDI

İtirazı kıymetlendiren Ankara 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nin kararında, Ban’ın daha evvel göçmen kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle hakkında süreç yapılan Y.A. ile yakalandığına dikkati çekilerek, zanlının kaçma kuşkusunun sürdüğü kaydedildi. Bu nedenle isimli denetim koşulunun bu etapta yetersiz kalacağı gerekçesiyle Ban hakkında tutuklayama yönelik yakalama kararı verildi.

Karar üzerine kolluk üniteleri, Ban’ı Ankara’da kaldığı otelin önünde gözaltına aldı. Tutuklamaya yönelik çıkartılan karar sonrası gözaltına alınan Ban, nöbetçi asliye ceza mahkemesine çıkarıldı.

Ban, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

SORUŞTURMA SÜRECİ

Şüpheli Ban hakkında, boşanma etabındaki eşine ilişkin şahsî dataları organize cürüm örgütü elebaşıyla paylaşma, tehdit ve şantaj suçlamaları nedeniyle 29 Ağustos’ta gözaltı kararı verildi.

Aynı gün yurt dışına kaçmaya çalıştığı sırada Muğla’nın Milas ilçesinde sürücüsü Ahmet K. ile yakalanan Ban, kara yoluyla Ankara’ya getirildi.

Ahmet K’nin Gölbaşı ilçesindeki konutuna arama yapmak için giden polis takımları, zanlının eşi Neslihan K. ve baldızı Zeynep Naz H’yi birtakım evrak ve dijital gereci bahçede yakarken yakaladı.

Bu hareketleri nedeniyle kelam konusu isimler de soruşturmaya dahil edildi.

Nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edilen şüpheliler, dün isimli denetim kaidesiyle hür bırakılmıştı.