TFF binasına saldırı davasında karar açıklandı!

Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) Riva’daki merkez binasına 1 Eylül 2022 tarihinde düzenlenen silahlı saldırıya ilişkin sanıklar Cüneyd Uslu ve Oğuzhan Güneysu’nun 19 müştekiye yönelik “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan toplamda 285’er yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada karar çıktı.

Anadolu 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya sanıklar Cüneyd Uslu ve Oğuzhan Güneysu ile taraf avukatları katıldı.

Duruşmada, sanık Cüneyd Uslu’nun avukatının, müşteki Türkiye Futbol Federasyonu’nun zararı olan bin 700 TL’yi giderdiğine ilişkin banka dekontunu dosyaya ibraz ettiği tutanağa geçirildi.

SAVCI MÜTALAASINI AÇIKLADI

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, sanık Cüneyd Uslu’nun, “zincirleme şekilde silahla tehdit” suçundan 8 yıl 9 aya kadar, “mala zarar verme” suçundan ise 2 aydan 1 buçuk yıla kadar hapis ile cezalandırılmasını istedi. Öte yandan sanık Oğuzhan Güneysu’nun ise beraatini talep etti.

SANIKLAR BERAATLERİNİ İSTEDİ

Sanık Cüneyd Uslu savunmasında kimseyi tehdit etmediğini belirterek, “Kimseyi öldürmeye teşebbüs etmedim. Beraatimi talep ederim” ifadelerini kullandı.

Sanık Oğuzhan Güneysu ise, ”Beraatimi talep ederim. Ben silahı elime almadım. Bu nedenle ruhsatsız silah taşımak suçundan da beraatimi istiyorum” dedi.

BİR SANIK HAKKINDA CEZA, DİĞER SANIĞA BERAAT

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanık Cüneyd Uslu hakkında “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan dava açıldığını ancak sanığın eylemine uyan “zincirleme şekilde birden fazla kişiye karşı silahla tehdit” suçundan 6 yıl, “ruhsatsız silah taşıma” suçundan ise 1 yıl 6 ay olmak üzere toplam 7 yıl 6 ay hapis cezasına hükmetti.

Öte yandan mahkeme, sanık Oğuzhan Güneysu hakkında tüm suçlardan beraat kararı verdi.

ÜYE HAKİMDEN MUHALEFET ŞERHİ

Bir üye hakim ise karara muhalefet şerhi koydu. Üye hakim muhalefet şerhinde sanık Cüneyd Uslu hakkında, “silahla tehdit” ve “ruhsatsız ateşli silah ve mermi taşıma ve bulundurma” suçundan cezalandırılmasına dair karar verildiğini, ancak sanık Cüneyd Uslu’nun, federasyon yönetim kurulu üyeleri ya da başkanıyla aralarında herhangi bir husumet ve ilişki olmadığı, olay günü sanığın 250 metre mesafede bulunan federasyon binasının karşısındaki yüzen evde alkollü olduğu halde havaya ateş ettiği, 12 adet mermiden 3 tanesinin federasyon binasına isabet ettiğini kaydetti. Şerhte, sanığın eyleminin “Genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması” suçunu oluşturduğunu aktarıldı.

Muhalefet şerhinde, sanığın eyleminin seri yargılama usulüne tabi olduğunun anlaşıldığı belirtilerek, dosyanın bu yönde işlem yapılmak üzere Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Seri Muhakeme Bürosu’na gönderilmesine karar verilmesi görüş ve kanaatinde olduğu ifade edildi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, şüpheliler Cüneyt Uslu ve Oğuzhan Güneysu hakkında “Kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 19 müşteki için ayrı ayrı olmak üzere toplamda 285’er yıla kadar hapis ile cezalandırılmalarını istenmişti.

Hazırlanan fezleke, dava açılması talebiyle Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir