Tuğçe’yi Katleden Sanık: ‘Vedalaşmaya Ekmek Bıçağıyla Gittim’

Eskişehir’de yaşayan 25 yaşındaki Tuğçe Can’ı 13 kez bıçaklayarak katleden 22 yaşındaki Onur Kaya’nın ifadesi ortaya çıktı. Kaya, Tuğçe ile vedalaşmaya giderken, yanına ‘ne olur ne olmaz’ diye ekmek bıçağı aldığını belirterek, ‘Bıçağı rastgele savurdum. Kaç kere savurduğumu bilmiyorum. Kendime geldiğimde Tuğçe, yerdeydi ve boğazı kesilmişti’ dedi.

Yaşlı bakım teknikeri olan Tuğçe Can, 12 Ocak tarihinde yaşadığı dairenin apartman girişinde, Onur Kaya tarafından bıçaklı saldıraya uğradı. Olay yerine gelen çok sayıda sağlık ekipleri Tuğçe Can’ın yaşamını yitirdiğini belirledi. Cinayetin ardından fare zehri içen Kaya, polis tarafından gözaltına alındı.

İddianamede, cinayet şüphelisi Onur Kaya hakkında, Tuğçe Can’ı, ‘Tasarlayarak, canavarca hisle ve eziyet çektirerek kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, ayrıca ‘Şantaj’ suçlamasıyla da 3 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Eskişehir 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmaya, Tuğçe Can’ın annesi Emine, babası Bekir ve ikizi Tuğba Can ile taraf avukatları katıldı. Emniyet ve savcılıkta susma hakkını kullanan Onur Kaya, hakim karşısında ilk kez ifade verdi.

Tuğçe Can ile apartmanına vedalaşmak için gittiğini ve yanına evdeki ekmek bıçağını da aldığını söyleyen sanık Kaya, “Tuğçe’nin dengesiz davranışları nedeniyle tartıştık. Ben de, evlenmeyi düşünüyorduk ama böyle davranışlar sergilediği için ayrıldım.Osmaniye’deki ailemin yanına dönme kararı aldım. Bunu da mesajla kendisine söyledim. Son kez vedalaşmak için buluşacaktık. Tuğçe’nin evinin önüne gidip apartman girişinde bekledim. Tuğçe aşağı indiğinde benden ayrılmak istemediğini ve Osmaniye’ye gitmemi istemediğini söyledi” dedi.

İfadesine devam eden Onur Kaya, ”Tuğçe, birden sinirlenerek bağırmaya başladı. Apartman kapısına konulan kaldırım taşını alıp bana ‘Zaten bana yetmiyorsun, erkek değilsin. İktidarsızsın’ dedi. Çok tahrik etti, ‘Erkek bozuntusu’ diyerek taşla vurmaya çalıştı. Ben de elinden taşı alarak 2 kez salladım. Kafasına geldi. Ayakta ve duvara dayanmış durumdayken, ‘Yaşamayı hak etmiyorsun, seni öldüreceğim’ diyerek çantasını karıştırmaya başladı. Her zaman çantasında bıçak taşırdı. Dengesiz hareketleri olduğu için ben de vedalaşmaya gelirken, yanıma ne olur ne olmaz diye evdeki ekmek bıçağını almıştım.”

”Yanımdaki bıçağı alıp rastgele savurdum. Kaç kere savurduğumu bilmiyorum. Kendime geldiğimde Tuğçe yerdeydi ve boğazı kesilmişti. Ne yaptığımın farkına vardım. Tuğçe’nin öldüğünü anladım. Sonrasında çok pişman oldum, bileklerimi kesmek istedim. Çok halsiz olduğum için yapamadım. Oradan eve gittim. Evde de kendimi kesmeye çalıştım ama yapamadım. Daha sonra fare zehri içerek intihar etmek istedim”

Tuğçe Can’ın, duruşma sonrası adliyeden çıkan annesi Emine Can, fenalık geçirdi. Yakınlarının sakinleştirdiği Can, “Hiçbir suç çocuğumun, yaptığı ya da söylediği hiçbir şey canına kastetmeye değmezdi.Bu caninin ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını istiyorum. Bu dünyada da öteki dünyada da yakasını bırakmayacağım. Ben adalete güveniyorum. Sonraki duruşmada buradan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını duyarak çıkacağım. Belki bir nebze benim içime su serpilecek. Benim kızım 89 gündür toprağın altında. Ama o halen utanmadan nefes alıyor. Onu duruşmada görünce midem bulandı” dedi.

Tuğçe’nin ikizi Tuğba Can da sanığın en ağır cezayı almasını istediğini belirterek, “Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almasını istiyorum. Hak ettiği cezayı alsın. Cezaevinden bir daha çıkamasın. Bu dünyadaki cehennemini kendi yarattı. Adalete güveniyorum” dedi.

CHP Eskişehir milletvekilleri Utku Çakırözer ile Jale Nur Süllü de duruşmayı takip etti.

Cinayet şüphelisinin savunması sonrası tanıkları dinleyen mahkeme heyeti, avukatların beyanlarının ardından sanık Onur Kaya’nın tutukluluk halinin devamına karar verip duruşmayı 5 Mayıs’a erteledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir