Vatandaşları bu türlü dolandırmışlar: 53 milyon kişinin kimlik bilgisi çıktı


 KARS merkezli 4 vilayette internetten kendilerine sipariş verenlerin ismine uydurma kimlik düzenleyip, eser adrese ulaşmadan geri alarak dolandırıcılık yapanlara yönelik polisin düzenlediği operasyonda şüphelilerin bilgisayarlarında 53 milyon 700 bin kişinin kimlik bilgisi ile 570 kişinin e-devlet şifresi bulundu.

Digor ilçesinde yaşayan A.Y.’nin kargo dolandırıcılığı ihbarı üzerine Siber Hatalarla Çaba grupları, soruşturma başlattı. 4 aylık teknik ve fiziki takibin akabinde gruplar, Kars merkezli İstanbul, İzmir ve Mersin’de operasyon düzenledi. 20 adrese eş vakitli basın yapan takımlar, M.Y., İ.Ş., T.K., A.B.E., M.F., B.Ç., F.N., Ö.C., B.K., G.K., M.B.Ç., H.İ.K., M.Ç., Ş.A. ve M.F.S.’yi gözaltına aldı. Şüphelilerden T.K.’nın çete başkanı olduğu ve 64 farklı cürüm kaydı bulunduğu belirlendi.

Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda 92 bin 745 TL ve bin dolar, 440 banka ve kredi kartı, 110 sim kartı, 29 cep telefonu, 14 laptop, 9 flash bellek, 4 fişek, 3 geçersiz kimlik ve 8,10 gram uyuşturucu husus ele geçirildi. Hata işlemek emeliyle örgüt kurma ve nitelikli dolandırıcılık hatalarından soruşturma başlatılan 15 kuşkulu bugün Digor Adliyesi’ne sevk edildi.

DÜZMECE KİMLİK DÜZENLEMİŞLER

Şüpheliler, internet üzerinden pahalı elektronik aletler, cep telefonu, ekran kartı ve laptop ilanı verdikleri belirlendi. Kendileriyle irtibata geçip eseri satan alan bireylerin ismine düzmece kimlik düzenleyen şüphelilerin, kargo ulaşmadan eseri kargo şirketinden geri aldıkları tespit edildi. Şüphelilerin ayrıyeten, yaşadıkları kentlerde oturan satıcılar eseri kargoya verdikten sonra bayiye gidip, düzmece kimlikle kargoyu göndermekten vazgeçtiğine dair beyan verip eseri geri aldıkları belirlendi.

MİLYONLARCA KİŞİNİN BİLGİLERİNE ULAŞMIŞLAR

Gözaltına alınan şüphelilerin konutlarında ele geçirilen bilgisayarlarda yapılan incelemede 570 bireye ilişkin e-devlet giriş bilgileri, 53 milyon 700 bin bireye ilişkin kimlik ve adres bilgisi ile vatandaşların ikamet adresi, birebir binada oturan komşuların listesi, dijital olarak hazırlanmış basıma hazır polis, asker, MİT, avukatlık mesleklerine ilişkin düzmece kurum kimlikleri tespit edildi. Polis grupları listeleri ve geçersiz kurum kimliklerine el koyarak koruma altına aldı.

Çete üyelerinin ayrıyeten, dolandırıcılıktan elde ettikleri paralarla ultra lüks daire ve araçlar kiraladıkları ortaya çıktı. 

KAYNAK: DHA