Yanardağ’dan Erdoğan’a: Mustafa Kemal’i mi yargılayacaksınız?

TELE 1 Genel Yayın Direktörü Merdan Yanardağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisini gaye alan kelamlarıyla ilgili, “Gerçekler tehdit ve baskıyla değiştirilemez. Artık bakalım; bağımsız yargı ve savcılar, hukukun gereğini mi yapacaklar yoksa bu talimatın icabını mı yerine getirecekler? Bu, Türkiye’nin demokrasi testidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD ziyareti öncesi yaptığı açıklamalarda, İzmir Büyükşehir Belediyesi Lideri Tunç Soyer ve gazeteci Merdan Yanardağ’ı amaç aldı. Erdoğan, “33 sene Osmanlı’yı yönetim eden bir Sultan Abdülhamid’e utanmadan, sıkılmadan o denli yakıştırmalar yapılması asla kabul edilemez. Bir de Merdan Yanardağ diye birisi var. O da Osmanlı hakkında ahlaksız sözler kullanıyor, hakaretler ediyor. Bu sözleri muhakkak nefret kabahatine da girer. Alışılmış bunların üzerine gitmemiz lazım. Yani bu meydan o kadar boş değil. Bunu bilmeleri gerekecek. Ecdadımıza şayet layık olacaksak bunlara hukuk çerçevesinde gereğini yapmamız lazım” diye konuştu.

Yanardağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisini maksat alan kelamlarına ait açıklama yaptı.

“Osmanlı bir milletin değil, bir ailenin adıdır” diyen Yanardağ’ın Twitter hesabından yaptığı açıklamalar şöyle:

“Osmanlı bütün milletin, Türk ulusunun ecdadı yerine konulamaz. Hakaret yok, bilimsel tarih tartışması var. Bu mevzuda Atatürk’ün kelamları ve TBMM’nin Vahdettin hakkındaki kararları açıktır. Gerçekler tehdit ve baskıyla değiştirilemez.”

‘MUSTAFA KEMAL AĞIR BİR LİSANLA ELEŞTİRİYOR’

Yanardağ açıklamasına şöyle devam etti:

“1- M. Kemal Atatürk, Nutuk’ta şöyle diyor: “Osmanoğulları, Türk Milletinin hakimiyet ve saltanatına zorla el koymuşlardı (vaziülyed olmuşlardı). Bu tasallutlarını altı asırdan beri idame eylemişlerdir. Artık de, Türk Milleti bu mütecavizlerin hadlerini ihtar ederek… “

2- Atatürk, Nutuk’ta şöyle diyor: “… hakimiyet ve saltanatını isyan ederek bilfiil eline almış bulunuyor. Mevzubahis olan, millette hakimiyet ve saltanatını bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız sıkıntısı değildir. Sorun esasen emrivaki olmuş bir hakikatti tabirden ibarettir.”

3- Mustafa Kemal Atatürk, Son Osmanlı Padişahı Vahdettin’i ve Damat Ferit iktidarını ise çok ağır bir lisanla, delillerini ortaya koyarak eleştiriyor. Ona “hain” ve “sefil” diyor. Mustafa Kemal’i mi yargılayacaksınız?”


‘BU TÜRKİYE’NİN DEMOKRASİ TESTİDİR’

Yanardağ daha sonra şu paylaşımları yaptı:

“1- AKP Genel Lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, benim Osmanlı hakkında “ahlaksız” tabirler kullandığımı ve “hakaretler” ettiğimi ileri sürmüş. Bunların “nefret suçu” olduğunu söylemiş. Sonra da “meydan boş değil, ecdadımıza layık olacaksak gereğini yapmamız lazım” demiş.

2- AKP başkanı Erdoğan bu kelamlarıyla hem tehdit etmiş hem de yargıya talimat manasına gelecek bir tabir kullanmış. Artık bakalım; bağımsız yargı ve savcılar, hukukun gereğini mi yapacaklar yoksa bu talimatın icabını mı yerine getirecekler? Bu, Türkiye’nin demokrasi testidir.

3-Daha evvel de paylaştım, bakılabilir. Benim okuduğum 16. Yüzyıl Anadolu Türkmen ozanlarına ilişkin şiirde tek bir hakaret sözcüğü yok. Sözlerin TDK sözlüğündeki manası ortada. Lakin, yandaş medyada cehalet o denli derin ki, zahmet edip bakmamışlar. Şiirin eleştirisi öteki yerde halbuki.

4- Bakalım Türkiye ve Türk yargısı, iktidarı ve adliyeyi de yönlendirmeye kalkan bir avuç trolün ve yandaş medyanın iftira, palavra ve yaygarasına teslim olacak mı? Göreceğiz!” (HABER MERKEZİ)