Yapay Zeka Gelişmeleri Bu Altcoin Fiyatını Patlatabilir!

En popüler yapay zeka coin’i olan SingularityNET, 2021’in ortalarında Cardano Blockchain’e taşınmaya başladı. Cardano, yapay zeka projeleri için özelleştirilmiş yeni bir side-chain olan Hypercycle gibi yapay zekaya odaklanan yeni Blockchain girişimleri başlattı. Kripto uzmanı Dominic Basulto’ya göre, en iyi senaryoda, Ethereum Blockchain’in NFT’ler ve merkezi olmayan finans için ‘lider’ Blockchain haline gelmesi gibi, Cardano da AI için ‘lider’ Blockchain haline gelebilir. Uzman, yapay zeka gelişmelerinin altcoin fiyatına etkisini inceliyor.

Cardano, Blockchain tabanlı yapay zekaya doğru ilerliyor

Cardano (ADA) yatırımcılardan fazla ilgi görmese de son zamanlarda yükselişte. Şu anda yıl için %35 arttı ve yıl boyunca %40 artış gösteren Ethereum (ETH) gibi pazardaki güçlülere ayak uyduruyor. Ayrıca, Kilitli Toplam Değer (TVL) gibi Cardano’ya değer vermek için tipik olarak kullanılan ölçütler de yükseliş eğilimi gösteriyor. Bu da Blockchain’in son zamanlarda merkezi olmayan finansa (DeFi) doğru yönelmesinin işe yarayabileceğinin bir işareti.

Ancak Cardano için potansiyel olarak gerçekten heyecan verici bir büyüme alanı, yatırımcılar tarafından hala göz ardı ediliyor. Cardano, çok sessiz bir şekilde yapay zekaya (AI) doğru ilerliyor gibi görünüyor. İşte bu, Blockchain tabanlı AI’nın geleceğini henüz benimsememiş olan diğer Blockchain ağlarına karşı ona büyük bir rekabet avantajı sağlayabilir. Yapay zekaya yeni bir geçiş, elbette altcoin için çok daha yüksek bir değeri de beraberinde getirecek.

Cardano ve SingularityNET

Cardano’nun yapay zekaya yönelmesinin anahtarı, yılın öne çıkan yapay zeka kripto paralarından biri olan SingularityNET (AGIX). Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere SingularityNET, yıl boyunca yaklaşık %1.000 arttı ve büyük ölçüde yapay zeka destekli insansı robot Sophia gibi çığır açan yapay zeka projeleri geçmişi sayesinde yatırımcıların dikkatini çekti.

SingularityNET bir coin değil, bir kripto para, yani kendi Blockchain’ine sahip değil. Yani, çalışması için başka bir Blockchain’e ihtiyacı var. SingularityNET başlangıçta Ethereum Blockchain’de bir token olarak piyasaya sürüldü. Ancak Mayıs 2021’de tamamen Cardano Blockchain’e geçiş sürecine başladı. Gelecekte SingularityNET, işlevsellik, güvenlik ve kararlılık için Cardano Blockchain’i kullanan bir token olacak. Bunu Cardano için büyük bir kazanç olarak görebilirsiniz. Çünkü, üstün performans ve yeteneklerine dayalı olarak Ethereum’dan sıcak bir AI tokeni çekmeyi başardı.

Şimdi Cardano, SingularityNET desteğini artırıyor gibi görünüyor. Örneğin, Şubat ayında Cardano, yakında SingularityNET token sahipleri için AGIX tokenlerini stake etmesini ve pasif gelir elde etmesini çok kolaylaştıran yeni bir özelleştirilmiş stake portalı açacağını duyurdu.

Uzun vadeli düşünüyorsanız, Cardano’nun yapay zekayı benimsemesi çok heyecan verici olabilir. Cardano, diğer AI geliştiricilerini ve kullanıcılarını çekmek için SingularityNET’i bir vitrin projesi olarak kullanabilir. Zaman içinde Cardano, tıpkı Ethereum’un Non-Fungible Token’ler (NFT) ve DeFi için ‘lider’ Blockchain ekosistemi haline gelmesi gibi, yapay zeka için ‘lider’ ekosistemi haline gelebilir. Cardano bir yapay zeka lideri olacaksa, büyük olasılıkla yapay zeka için uzmanlaşmış ana Cardano Blockchain’e bağlı yeni bir side-chain olan Hypercycle’ın sürekli büyümesini gerektirecek. SingularityNET’e göre, bu Hypercycle side-chain, Blockchain tabanlı AI projelerini Big Tech’in üretebileceği her şeyden daha ucuz, daha hızlı ve daha kullanışlı hale getirmek için çok önemli.

AI, altcoin fiyatını artırmaya yardımcı olacak mı?

Yatırımcılar ‘Cardano’yu ne için kullanabilirsiniz?’ diye sorup duruyor. Cevap ‘yapay zeka’ ise, o zaman bu büyük olabilir. Şimdiye kadar, Cardano ile ilgili en yaygın şikayet, hiçbir şeye gerçekten iyi gelmediğiydi. Akademik yönelimli ve pazara yeni yenilikler getirmekte o kadar yavaş ki, üzerinde büyük hiçbir şey ‘canlı’ görünmüyordu. Sonuç olarak, yatırımcılar Cardano’ya hiçbir zaman büyük bir değer biçmediler. Tüm zamanların en yüksek seviyesi, 2021 kripto patlamasının zirvesinde ulaştığı sadece 3,10 dolar. Ve 52 haftanın en yüksek seviyesi sadece 1,24 dolar.

Elbette, yapay zeka ve Cardano hakkındaki bu tartışmanın çoğu oldukça spekülatif. Çünkü hiç kimse Blockchain tabanlı yapay zekanın bir şey olup olmayacağını gerçekten bilmiyor. Ancak ‘Cardano’nun AI projesi’ (yani SingularityNET) hakkında artan sayıda manşeti görmezden gelmek ve biraz merak etmemek zor. Cardano’da kaputun altına ne kadar çok göz atarsanız, işler o kadar ilginç hale geliyor. AI, Cardano için merkezi bir odak noktası haline gelirse, dikkatli olun. Gözden kaçan bu altcoin, tüm zamanların en yüksek seviyelerine herkesin hayal edebileceğinden çok daha hızlı yaklaşıyor olabilir.

Makaledeki görüşler ve tavsiyeler uzmana ait olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir