Yediğiniz Muzun Kabuklarını Sakın Çöpe Atmayın! İşte Muz Kabuğunun Çok Şaşıracağınız Mucizevi Kullanım Alanları

Az evvel bir muz yediniz ve artık kabuğunu atmak üzeresiniz. Ancak ya onu nasıl kullanabileceğinizin birkaç enteresan yolu varsa? Muz kabuklarının neden güzel olduğunu öğrenmek için haberimizi okumaya devam edin.

AYAKKABI PARLATICI

Muz kabuğunu nasıl kullanacağınızı bilirseniz ayakkabılarınız çok daha hoş görünecektir. Ayakkabılarınızda çizikler varsa, bunları kimyasal husus satın almadan yahut özel alet ve eserlere para harcamadan kolay kolay çıkarabilirsiniz. Muz kabuğunun içini deriye sürterek topuklarınızı ve deri çizmelerinizi yenileyin. Anında sonucu görün! Akabinde ayakkabıları yumuşak bir bezle silin.

MUTFAKTA CAN SIKICI SİNEKLERDEN KURTULUN

Bazılarımız konutlarımızda bulunan böcek ve sineklerden kurtulmak için çeşitli spreyler ve kimyasallar kullanırız. Meyve sinekleri eksiksiz pak bir meskende bile görünebilir. Ne kadar hudut bozucu olduklarını biliyoruz. Neyse ki, onlardan kurtulmanın bir yolu var. Kendi sinek avcını yap. Bir çivi ve çekiçe gereksiniminiz olacak. Boş bir yoğurt kabının kapağına birkaç delik açmanız kafidir. İçine bir muz kabuğu koyun ve kapağını kapatın. Konut imali tuzağınızı meyve sineklerinin olduğu yere yerleştirin. Kabı iki-üç günde bir temizleyin.

AKNE TEDAVİSİ

Cildiniz sağlıklı olabilir. Çok kolay ve ucuz usuller kullanarak bunu başarabilirsiniz. Muz kabuklarının ne kadar tesirli olduğunu deneyin ve görün. Anti-inflamatuar özellikleri, akne ile size yardımcı olacak kadar güçlüdür. Kabuğun içini birkaç dakika sivilce üzerine sürün. Besinlerin işi yapmasına müsaade vererek hususun cilt üzerinde kurumasını bekleyin. Yaklaşık beş dakika sonra bölgeyi yıkayın ve pak bir bezle kurulayın. Prosedürü gün boyunca iki defa daha tekrarlayın. Bu metot hayli tesirlidir, bir yahut iki gün içinde pak ve parlak bir cilde sahip olacaksınız.

KIYMIKLARI KALDIRIN

Bir kıymık çıkarmanın ne kadar tatsız olduğunu biliyoruz. Ağrı epey şiddetli olabilir. Daha az fecî hale getirebilirsin. Kıymığı gördüğünüz noktaya küçük bir modül muz kabuğu sürün. Daha sonra yüzeye bantlayın ve yarım saat bekletin. Kabuk, cilde nüfuz eden ve kıymığı yavaşça dışarı iten yağlar ve enzimler içerir. Kaldırılması daha uygun hale gelir.

SANATÇI OLUN

Muz kabuğunu bile kullanarak bir sanat yapıtı yaratabilirsiniz! Bunu çocuklarınızla yapın ve sürecin tadını çıkarın. Muz kabuğunun üzerine kalemle bir şeyler çizebilirsiniz. Kendinizi eğlendirmenin bir öbür yolu da bir iğne yahut bıçak kullanarak kabuğun üzerine bir şeyler oymaktır. Bunu meyveyi soymadan evvel yahut sonra yapabilirsiniz. Çizimde berbat olsanız bile, daha yaratıcı ve eğlenceli olmaya çalışarak daha memnun hissedebilirsiniz.