Yeni Yusufeli’nin mahalleleri için sandıklar kuruldu

Yusufeli Belediye Başkanlığı yeni yerleşim yerinde bulunan mahalle ve caddelerin isimlerini vatandaşların teklifleriyle belirlemek için kent meydanına sandık kurdu.

7. KERE TAŞINIYOR

Artvin’de Çoruh Irmağı üzerinde üretimi devam eden Yusufeli Barajı nedeniyle sular altında kalacak olan ilçenin taşınacağı yeni yerleşim yerinde çalışmalar sürüyor. Temelden 275 metre yüksekliğiyle Türkiye’nin birinci, dünyanın üçüncü en yüksek kemer barajı olacak Yusufeli Barajında su tutma süreciyle sular altında kalacak olan ilçe merkezinin taşınacağı yeni yerleşim yerinin tamamlanması planlanıyor.
150 yıllık tarihine sahip Yusufeli ilçesinin 6 sefer yerleşim yeri değiştirilirken, 7. defa taşınmaya hazırlanıyor.

SANDIKTA TEKLİFLER YAZILIYOR

Yusufeli Belediye Başkanlığı resmi internet sitesinden ve farklı duyurularla yeni ilçede yapılan mahallelere isim arıyor. Yusufeli Belediye Başkanlığı yeni yerleşim yerinde bulunan mahalle ve caddelerin isimlerini vatandaşların teklifleriyle belirlemek için kent meydanına sandık kurarken, ilçe halkı istedikleri cadde ve mahalle isimleri ile ilgili sandığa tekliflerini yazıp atıyor.

Yeni ilçede Merkez Mahallesi, Hamzet Mahallesi, Ahlat Mahallesi, Sancak Mahallesi, Vecanget Mahallesi, Çakaloğlu Mahallesi, Livane Mahallesi, Kananet Mahallesi, Çoruh Mahallesi, Kazahora Mahallesi, Kaçkar Mahallesi isimleri ön plana çıkarken, hangi bölgeye hangi isim verileceği oylama sonrasında belirli olacak.
 

Konuyla ilgili bilgi veren Yusufeli Belediye Lideri Eyüp Aytekin “Belediye Meclisi’ne sunmak üzere, yeni ilçe merkezimizdeki mahalle ve cadde isimlerini vatandaşların teklifleri üzerinden kıymetlendirilerek bir anket çalışması yapıyoruz. Hem toplumsal medya üzerinden hem de kent merkezine kurmuş olduğumuz sandık üzerinden hemşerilerimizin taleplerini alacağız. Buradan çıkan sonuçları meclisimize sunup en yüksek beğeni alan mahalle isimlerin ve cadde isimlerini yeni ilçemize koymuş olacağız” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: İHA