Zinedine Zidane’dan tarihi itiraflar

Fransız futbolunun efsane isimlerinden Zidane Zidane, 50. yaş gününe özel Fransız basınından L’Equipe‘e özel bir röportaj verdi. Bir gün Fransa Ulusal Kadrosu’nu çalıştırmak istediğini söyleyen Zidane, “Fransa ile işim bitmedi” kelamlarını kullandı.

“ASLA ASLA DEMEMELİSİNİZ”

PSG ile isminin geçmesi ile ilgili genç teknik yönetici, “Bir teknik yönetici olarak asla asla dememelisiniz. Futbol oynadığım periyotta birçok gruba gidebilirdim lakin teknik yönetici olarak birebir şey kelam konusu değil. Teknik yönetici olarak gidebileceğim 50 kulüp yok yalnızca 2-3 seçenek var. Şayet bir kulübe gidersem, bu kazanmak için olur. Bunu alçak gönüllükle söylüyorum. Bu yüzden her ekibe gidemem” dedi.

Daha evvel Manchester United ile isminin geçmesi sorusuna yanıt veren Zidane, “İngilizce’yi anlayabiliyorum lakin gereğince akıcı konuşamıyorum. Çalıştırdığı ekibin ülkesinin lisanını konuşamayan teknik yöneticiler olduğunu biliyorum fakat ben farklı bir biçimde çalışıyorum. Kazanmak için birçok faktör devreye giriyor, bu global bir durum. Lakin ben kazanmak olan gereksinimim olan şeyi biliyorum” diye konuştu.

“DELİ ÜZERE ÇALIŞTIM”

Real Madrid ile üst üste 3 defa Şampiyonlar Ligi’nde zafere ulaşması sorulan Zinedine Zidane, “Şampiyonlar Ligi’ni kazanmak asla talih değildir. Bu güç bir iştir. Mecnun üzere çalıştım. Oyuncularım bana ve ben oyuncularıma inandım, şaşırmadım zira her şeyimi verdim” değerlendirmesini yaptı.

Real Madrid ile 2017 yılında La Liga’yı ve Şampiyonlar Ligi’ni kazanarak double yapılması sorulan Zidane, “Şampiyonlar Ligi’ni kazanmak fantastik bir şey ancak bütün bir dönemden sonra en hoş şey La Liga’yı kazanmak. Şampiyonlar Ligi’ni kazanmak itibarlı, birçok kadrosu Şampiyonlar Ligi’ni kazanmayı tercih eder, fakat La Liga’yı kazanmanın zorluğu… O yıl her iki turnuvayı da kazanmak çok büyük bir şeydi” kelamlarını sarf etti.

Real Madrid ile ilgisi sorulan Zidane, “Elimden geldiğince Santiago Bernabeu’ya gitmeye çalışıyorum. Locam var, çocuklarım ve arkadaşlarım da bundan hoşlanıyor. Liverpool ile Şampiyonlar Ligi finalini de Stade de France’da izledim” değerlendirmesini yaptı.

“1998 BENİM YILIMDI”

Futbolculuğu devrinde 1998 yılında Juventus’ta forma giydiği periyotta Ballon d’Or’u kazanması hakkında Zidane, “1998’de Fransa ile Dünya Kupası’nı kazandığımızda 26 yaşındaydım, dünyanın en düzgün oyuncusuydum ve bu çok hoştu. Ulusal Kadro’dan döndükten sonra büyük bir felaket yaşadım. Arkdaşlarım bile Juventus’a geri dönenin ben değil, kuzenim olduğunu söylüyordu. Dünya Kupası’nı kazandıktan sonra rahatlamaya meyillisin ve ben de bunu yaşadım. Geri dönmek sıkıntı oldu. 1998’in benim yılım olduğunu düşünüyorum. En düzgün dönemim ise 1999/2000’di. Yalnızca benim için değil, Fransa Ulusal Ekibi için de öyleydi” dedi.

“YENİ BİR MEYDAN OKUMAYA GEREKSİNİMİM VARDI”

Real Madrid’e transferi sorulan Zidane, “29 yaşına yeni girmiştim lakin bir şey eksikti; Real Madrid. Mesleğimde ilerlemek için buna, yeni bir meydan okumaya gereksinimim vardı. Bu benim başımda vardı, tıpkı halde Florentino Perez’in de” diye konuştu.

“PEREZ PEÇETEYE YAZDI”

Real Madrid’e nasıl transfer olduğu da sorulan 50 yaşındaki teknik yönetici, “Monaco’da bir gala yemeğindeydik. Florentino Perez, bir peçeteye ‘Real Madrid’e gelmek ister misin?” diye yazdı ve bana uzattı. Ben de “Evet’ yazdım. Hala neden İngilizce yanıt verdiğimi merak ediyorum” kelamlarını kullandı.

Real Madrid’e transfer olduktan sonra 5 numaralı formayı giymesini kıymetlendiren Zidane, “Florentino Perez, yalnızca 5 numaranın boşta olduğunu söyledi, ben de bunun bir sorun olmayacağını söyledim. Bu numara bana çok şey kazandırdı. Hayatımda bu sayı ile yaşadığım inanılmaz şeyler var. Real Madrid’in kazandığı 5 Şampiyonlar Ligi’nde vardım, bir otele gittiğimde şayet 5. kattaysam kazanırım. Hakikaten çok özel şeyler var bu sayı ile” diye konuştu.

“O GÜN FAZLA KIRILGANDIM”

2006 Dünya Kupası ve futbolcu olarak emekliliği sorulan Fransız çalıştırıcı, “İspanya maçında golü atarken sakatlandım, kalçamda bir problem vardı ve kimse bunu bilmiyordu. Testler yaptılar ve Brezilya maçında oynayamayacağımı söylediler. Ben de bunun mümkün olmadığını söyledim. Tabipler ve ben elimizden gelen her şeyi yaptık ve oynadım. Her maç benim son maçım olabilirdi ve oynadığım maçların her saniyesinden keyif almaya çalıştım” değerlendirmesinde bulundu.

2006 Dünya Kupası Finali’nde İtalyan futbolcu Marco Materazzi ile yaşadığı dert da sorulan Zidane, “O maç en güzel oynadığımız maç değildi, bilhassa de benim için. Lakin olan oldu. O gün annem çok hastaydı. Bu yüzden kız kardeşimle telefonda birkaç defa konuştum. Annemin güzel olmadığını biliyordum, endişelendim. Materazzi annem hakkında konuşmadığını söyledi, bu hakikat. Annemin yanında olan kız kardeşime hakaret eti. Diğer bir vakitte hakaret ettiklerinde bir şey olmuyordu fakat ben o gün fazla kırılgandım ve olan oldu. Materazzi bunu kabul etmek zorunda, ben bundan gurur duymuyorum. Bu da mesleğimin bir kesimi, hayatımın öyküsü. Bu yüzden Fransa Ulusal Grubu’nda işimin bitmediğini söylüyorum. Bu türlü bitmesini istemiyorum, daha işim bitmedi” yorumunu yaptı.