ABD ile Türkiye Arasında İpler Geriliyor: “Aramızda Güvenlik Sorunu Var”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden’ın yaptığı açıklamalara tepki gösterdi ve “ABD ile aramızda güvenlik sorunu var” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Afrika 4. İş ve Ekonomi Forumu Kapanış Töreni’nde açıklamalarda bulundu.

İsrail’in Gazze’ye yönelik bombardımanına tepki gösteren Erdoğan, “360 kilometrekareye sıkışmış 2 milyon insanın elektriğini, suyunu, yakıtını, gıdasını kesmek en temel insan haklarının ihlalidir.” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in, ‘İsrail’e bir Yahudi olarak yaklaşıyorum’ sözlerini hatırlatan Erdoğan, “Bu nasıl bir politikacı, bu nasıl bir yaklaşım? Bunu söylediğin zaman sana karşındakiler de şunu söylerse; ‘Ben de bölgeye bir Müslüman sıfatıyla yaklaşıyorum’ derse ne diyeceksin?” dedi.

Erdoğan, İsrail ile Filistin arasında süren savaşın son ermesi için hem MİT’in hem de Dışişleri Bakanlığının çaba sarf ettiğini de sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Joe Biden’ın Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde yaptığı operasyonları eleştirmesine de şu şekilde cevap verdi;

“ABD Başkanının dün Suriye konusunda yaptığı açıklamadaki yaklaşımı bizde kendilerinin bölgedeki faaliyetleri için ifade ediyoruz. Yani Amerika’nın PKK’nın Suriye’deki uzantılarıyla bu ülkede yürüttüğü faaliyetler Türkiye’nin milli güvenliği için olağanüstü bir tehdit mahiyetine sahiptir. Biz Amerika ile NATO’da beraber değil miyiz? Beraberiz, peki bizim SİHA’mızı ABD düşürdü mü? Düşürdü, biz seninle NATO’da nasıl beraberiz? Nasıl böyle bir şey yapabilirsiniz? Aramızda güvenlik sorunu var. Söz konusu açıklama müttefiklik ve stratejik ortaklık ruhuyla bağdaşmadığı gibi Suriye’yi bölmeye çalışan terör örgütlerine de cesaret vermektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx