Almanya Ekonomi Bakanı’ndan ”Gaz” uyarısı: ”Rus gazı akışı eğer durursa…”

Almanya Şansölye Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Robert Habeck, bugün Almanya’nın doğusunda düzenlenen bir ekonomi konferansında önemli açıklamalarda bulundu. Habeck, Ukrayna’nın, Rusya ile olan “Gaz geçiş anlaşmasını” uzatmadığı takdirde Almanya’nın sanayi kapasitesini azaltmak hatta kapatmak zorunda kalabileceğini söyledi.

Habeck aynı zamanda politikacıların enerji arzını güvence altına alacak önlemler almadan, ekonominin etkilenmeyeceğini düşünerek “aynı hatayı tekrar yapmaktan” kaçınmaları gerektiğini söyledi. Habeck daha sonra Doğu Avrupa’daki potansiyel gaz kıtlığının yükünün paylaşımına ilişkin kurallara uyulması gerektiğine dikkat çekti.

Bad Saarow’daki konferansta konuşan Habeck, “İşlerin nasıl sonuçlanacağına dair güvenli ve kesin bir senaryo yok” diyerek hem Doğu Almanya hem de Doğu Avrupa’ya olan doğalgaz arzını sürdürmek için bir LNG terminalinin kurulması gerektiğini söyledi.

Ukrayna, Rusya tarafından işgale uğramasına rağmen Rus gazının kendi topraklarından Avusturya, Slovakya, İtalya ve Macaristan gibi ülkelere aktarılmasına izin vererek belli bir geçiş ücreti elde ediyor. Öte yandan Center on Global Energy Policy (Küresel Enerji Politikası Merkezi) tarafından geçen hafta yayınlanan bir rapora göre, geçiş anlaşmasının şu anki koşullar altında uzatılması pek olası değil.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir