‘Aydabir’ söyleşisi “Tasarımda Cesaret” temasıyla gerçekleşti

‘Aydabir’ söyleşisi “Tasarımda Cesaret” temasıyla gerçekleşti

 

Bien ana sponsorluğunda, İDEALİST İç Mimarlık Derneği tarafından organize edilen söyleşi serisi Aydabir’in 17’ncisi “Tasarımda Cesaret” temasıyla gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü tasarımcı, mimar Tanıl Çokşenim’in yaptığı söyleşide, iç mimar, tasarımcı Jale Kulin ve mimar Şebnem Buhara konuşmacı olarak yer aldı.

 

İDEALİST İç Mimarlık Derneği ve Bien iş birliğiyle hayata geçirilen güncel, sosyal ve ilham veren sohbetler serisi ‘Aydabir’in 17’ncisi 22 Kasım Çarşamba günü “Tasarımda Cesaret” temasıyla mimar ve tasarımcıların katılımıyla addresistanbul’da gerçekleşti. Tasarımcı, mimar Tanıl Çokşenim moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşiye iç mimar, tasarımcı Jale Kulin, multidisipliner tasarımcı, mimar Şebnem Buhara konuşmacı olarak katıldı. 

 

Söyleşide ‘Tasarımda Cesaret’ kavramı, konuşmacılar tarafından kişisel deneyimleri özelinde ele alındı. Mesleki disiplinlerine başlama sürecinde yaşadıkları deneyimler ve dönemsel olarak hem bireysel hem de mesleki çıktılarındaki dönüşümler ekseninde ilerleyen sohbette; Jale Kulin, Şebnem Buhara ve Tanıl Çokşenim, deneyimin önemine, disiplinler arası yaklaşımın gerekliliğine ve hata yapmanın doğal bir ilerleme ve öğrenme süreci olarak düşünülmesi gerektiğine dair aktardıkları bireysel örneklerle ile de sohbet zenginleşti.

 

Geleneksel ‘Aydabir’ söyleşisi yaklaşımı ile ilerleyen konuşma, izleyicilerin ve genç meslektaşlarının soruları ve konuşmacıların sorulara yönelik bireysel deneyimleri ekseninde verdikleri cevapları ile tamamlandı.

 

2022 yılından bu yana devam eden söyleşi dizisi ‘Aydabir’in bir sonraki etkinliği yeni temasıyla Aralık ayında addresistanbul’daki İDEALİST Merkez’de gerçekleşecek. ‘Aydabir’ söyleşi serisinin tüm videolarına İDEALİST İç Mimarlık Derneği YouTube kanalından ulaşılabiliyor.

 

Jale Kulin

İç mekan tasarım eğitimini Londra Inchbald School of Design’da alan Jale Kulin, 1991 yılından bu yana kişiye özel çalışmanın ön planda tutulduğu ofisinde yurt içi ve yurt dışında proje çalışmalarına devam ediyor. Aura-Istanbul’un kurucu üyesi olan Kulin, multi disipliner ve multi kültürel heyecanını genç meslektaşları ile paylaşıyor. Kulin, Türkiye’de vermiş olduğu hizmet karşılığında İtalyan hükümeti tarafından Liyakat nişanı ile onurlandırıldı.

Şebnem Buhara

Şebnem Buhara, Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencisi olduğu sırada aynı bölümde çalışmaya da başlayarak branşına ilk profesyonel adımlarını attı. 2000 yılında BOU Design Studio adını taşıyan kendi ofisini açan Buhara, halen kendi markası altında konut, residance, ofis, otel mimari proje ve uygulamaları yapıyor. Yüksek zanaat kalite yaklaşımını, detaylardaki farklı sihirler ve zamansızlığa saygı duyan bir duruş ile birleştiren Buhara, bu yol haritasında koleksiyonlarına kanepe, koltuk, sandalye, sehpa, masa, aydınlatma gibi ‘lounge’ ürünleri ekledi.

 

Tanıl Çokşenim

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun olan Tanıl Çokşenim, profesyonel yaşamının ilk yıllarında stant, ofis ve mağaza projeleri ağırlıklı olmak üzere, mimarlık ve tasarımın birçok alanında üretimde bulundu. Eğitimci, kuratör, tasarımcı ve mimar kimlikleri ile farklı disiplinlerden beslenen Çokşenim, tasarım alanında da birçok marka ile iş birliği yapıyor, ürünleri dünyanın farklı coğrafyalarında hayat buluyor. Mimarlığın yanı sıra işletme eğitimi de almış olan Çokşenim, şu anda çalışmalarını TC Design Studio bünyesinde sürdürüyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx