Çin ve Özbekistan Dışişleri Bakanları Stratejik Diyalog Toplantısı Gerçekleştirildi

BEİJİNG, 22 Kasım (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Salı günü Beijing’de Özbekistan Dışişleri Bakanı Bahtiyar Saidov ile Çin-Özbekistan Dışişleri Bakanları Stratejik Diyalog toplantısının ilkini gerçekleştirdi.

İki taraf toplantıda kapsamlı ve derinlemesine iletişimde bulunarak iki ülke lideri tarafından varılan önemli mutabakatın hayata geçirilmesi ve kalkınma stratejileri arasındaki sinerjinin güçlendirilmesi konusunda geniş fikir birliğine varırken, iki ülkenin dışişleri bakanları arasında bir stratejik diyalog mekanizmasının kurulduğunu ortaklaşa ilan etti.

Aynı zamanda Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Büro üyesi olan Wang, Çin ve Özbekistan’ın ortak geleceğe sahip dostane komşular olduğunu belirterek, uluslararası durum nasıl değişirse değişsin ikili ilişkilerin sağlam ve istikrarlı şekilde gelişip canlılığını koruduğunu söyledi.

Wang, iki ülke lideri arasındaki yakın etkileşimin, Çin-Özbekistan ilişkilerinin yüksek düzeyi ile özgünlüğünü gösterdiğini, ayrıca ikili ilişkilerin karşılıklı saygı, iyi komşuluk, dayanışma ve karşılıklı fayda ile kendini gösteren belirgin özelliklerini ortaya koyduğunu söyledi.

Bakan, yeni Çin-Özbekistan Dışişleri Bakanları Stratejik Diyaloğu platformunu iyi değerlendirmek, karşılıklı fayda sağlayan çok yönlü işbirliğini ilerletmek ve ortak geleceğe sahip bir Çin-Özbekistan topluluğunun inşasını hızlandırmak üzere Özbekistan’la çalışmaya hazır olduklarını belirtti.

Wang her iki tarafı da dayanışma inancını ve karşılıklı güveni güçlendirmeye, ortak kalkınmayı teşvik etmeye, ebedi dostluk için kamuoyu oluşturmaya, ayrıca barış ve istikrarı korumaya çağırdı.

Saidov ise Özbekistan’ın iki ülke lideri arasındaki sağlam karşılıklı güven ile iki ülke arasındaki dostluğa değer verdiğini belirtti. Çin’in önerdiği küresel inisiyatifleri desteklediklerini söyleyen bakan, tek Çin ilkesine bağlı kalmaya, birbirlerine karşılıklı desteği sürdürmeye ve Çin ile karşılıklı stratejik güveni derinleştirmeye devam edeceklerini söyledi.

Saidov, Özbekistan’ın Çin ile çok yönlü işbirliğini kapsamlı şekilde artırmayı ve ikili kapsamlı stratejik ortaklığı yeni bir seviyeye taşımayı beklediğini ifade etti.

İki taraf ayrıca, Birleşmiş Milletler ve Shanghai İşbirliği Örgütü gibi çok taraflı platformlarda koordinasyonu daha da güçlendirme, Çin-Orta Asya mekanizmalarının inşasını teşvik etme ve bölgesel barış, kalkınma, güvenlik ve istikrarı koruma konusunda mutabık kaldı.

Taraflar, Filistin-İsrail çatışması konusunda da görüş alışverişinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx