İsrail-Filistin savaşı: Gazze’ye atom bombası açıklaması, Hamas’tan cevap

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın 7 Ekim sabahı Aksa Tufanı adıyla İsrail’e yönelik başlattığı operasyonun ardından İsrail’in Gazze’ye saldırıları 30. gününde de devam ediyor.

İşte İsrail’in saldırılarında gün içinde yaşanan gelişmeler:

ÇAD DA İSRAİL ELÇİSİNİ GERİ ÇAĞIRDI

– Çad Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Tel Aviv Büyükelçisi’nin istişarelerde bulunmak üzere geri çağrıldığı duyurdu. Açıklamada, Filistin konusunda kalıcı bir çözüm için öncelikle ateşkes çağrısı yapılırken, “Çad, masum sivillerin hayatını kaybetmesini kınıyor.” denildi. Gazze saldırıları nedeniyle Türkiye, Ürdün, Honduras, Kolombiya ve Şili de Tel Aviv Büyükelçiliklerini geri çağırmıştı. Bolivya ise İsrail’le diplomatik ilişkileri kesme kararı almıştı.

HAMAS’TAN “ATOM BOMBASI” AÇIKLAMASINA CEVAP

– Hamas yaptığı açıklamada, İsrailli Bakan’ın Gazze’de nükleer bomba kullanılmasına ilişkin sözlerinin, “Filistin halkına karşı eşi benzeri görülmemiş İsrail terörizmini yansıttığını ve tüm bölgeyi tehlikeye attığını” vurguladı.

– İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, “İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ndeki kara operasyonunun başlangıcından bu yana 2 bin 500’den fazla hedefe saldırı düzenledi.” ifadelerine yer verildi. Açıklamada, İsrail ordusunun, Filistin direniş hareketi Hamas’ın altyapısını yok etmek için “savaş uçaklarını yönlendirmeye ve yüz yüze çatışmalara devam ettiği” kaydedildi.

– İsrail’in Gazze saldırısında Anadolu Ajansı (AA) kameramanı Muhammed el-Alul, 4 çocuğunu ve 3 kardeşini kaybetti.

“GAZZE’YE ATOM BOMBASI ATILMASI SEÇENEKLER ARASINDA”

– İsrail medyasında yer alan habere göre; İsrailli Bakan Amihai Eliyahu, Gazze’ye atom bombası atılmasının seçenekler arasında olduğunu söyledi. Başta, Başbakan Netanyahu ve muhalef lideri Yair Lapid olmak üzere İsrailli yetkililerden Eliyahu’ya büyük tepki geldi. Eliyahu daha sonra, bu sözlerini geri çekmeye çalıştı. “Teröre” karşı orantısız güç kullanılması gerektiğini ifade etmeye çalıştığını söyleyerek, “Atom hakkındaki yorumumun mecazi olduğunu aklı başında olan herkes anlar.” dedi. Eliyahu açıklamalarının devamında, Gazze’de yaşayan Filistinlilere ne olacağına dair ise, “İrlanda’ya da çöllere de gidebilirler, Gazze’deki ‘canavarlar’ kendileri çözüm bulmalı.” ifadesini kullandı.

İSRAİL’İN ASKER KAYBI 345’E YÜKSELDİ

– İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, düzenlediği basın toplantısında, 7 Ekim’den bu yana ölen asker sayısının 345’e yükseldiğini söyledi. Gazze’ye yönelik saldırıların devam edeceğini belirten Hagari, Hamas’ı bitirmekte kararlı olduklarını kaydetti.

HAMAS: 60 ESİR KAYBOLDU

– Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, İsrail’in saldırıları dolayısıyla 60’dan fazla rehinenin kayıp olduğunu duyurdu. Ubeyde, saldırılar sonucu enkaz altında kalan 21 rehinenin cesedini bulduklarını söyledi. Sözcü, saldırılar dolayısıyla geri kalanlara büyük ihtimalle hiçbir zaman ulaşamayacaklarını söyledi. İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, en son olarak Gazze Şeridi’ndeki İsrailli rehine sayısının 240 olduğunu açıklamıştı.

“GAZZE’YE YAKIT GİRMEYECEK”

– İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, Gazze Şeridi’ne akaryakıt girişine her ne şekilde olursa olsun izin verilmeyeceğini açıkladı. Smotrich, Gazze’yi savaştan sonra kontrol altına alacaklarını ifade etti.

KAYNAK: AJANSLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx