Merkel, Konrad Adenauer Vakfı üyeliğinden ayrıldı: Partide hoşnutsuzluk var

DUVAR – Eski Almanya Başbakanı Angela Merkel geçen hafta yapılan Konrad Adenauer Vakfı’nın (KAS) üyeler toplantısına katılmadı ve Vakfın yönetim kurulu seçimleri için de aday olmadı.

‘KAS DOSTU’ STATÜSÜNÜ BİLE KABUL ETMEDİ

KAS Başkanı Norbert Lammert’in Merkel’i Vakıfta kalması ve yönetim kurulu için aday olması için ikna etmeye çabaladığı ancak Merkel’in kendisine “KAS’ın dostu” statüsü verilmesi teklifini dahi reddettiği belirtildi.

Merkel’in KAS’tan ayrıldığı haberini Lammert’in üyeler toplantısında açıkladığı, eski başbakanın partisine giderek daha fazla mesafe koymasının partide hoşnutsuzluğa yol açtığı belirtildi.

SİYASİ KISITLAMA İSTEMİYOR

Spiegel dergisinin eski başbakanın yakın çevresine dayandırdığı haberinde, Merkel’in bu kararının KAS’a karşı bir sinyal olmadığı, sadece yeni hayatını siyasi kısıtlamalar olmaksızın özgürce şekillendirmek istediği ifade edildi.

Merkel’in ayrılmasından sonra CDU Genel Başkanı Friedrich Merz’in KAS’a üye olarak alındığı kaydedildi.

KAS bir dernek statüsünde faaliyetlerini sürdürüyor ve en fazla 55 üyesi bulunuyor. Tüzüğe göre, KAS’ın yeni bir üye alması için bir üyenin istifa etmesi gerekiyor.

KAS’ın üyeleri arasında eski eyalet başbakanları, eski bakanlar ve CDU’nun önde gelen siyasetçileri bulunuyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx