Ne altın ne dolar ne de borsa! Hiçbiri bu kadar kazandırmadı: Yüzde 155 getiri sağladı

Milliyet.com.tr/ 2023 yılının tamamlanması ile birlikte yatırım araçlarının getiri oranları de belli oldu. Son yılların en iyi kazanç sağlayan yatırım aracı borsa 2023 yılının sonlarına doğru önemli ölçüde düşüşler gösterdi, altın fiyatları yeni rekor seviyeleri kaydetti. Peki döviz, altın ve borsada son durum ne? Hangi yatırım aracı ne kazandırdı?

2023’te yüzde 155 oranında kazanç sağlayan yatırım aracı Bitcoin oldu, özellikle son birkaç ayda kripto paralarda önemli yükselişler gözlendi.

Peki yeni yılda altın fiyatlarında tahminler neler? Borsada bizi neler bekliyor. BLG Finansal Danışmanlık Kurucu Ortağı Belgin Maviş, ‘Daha dalgalı bir seyre hazır olmamız gerekiyor’ diyerek yatırımcıları uyardı.

Maviş, milliyet.com.tr’ye yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı: “Geleneksel yatırım araçları baz alındığında 2023 yılı içerisinde altın yüzde 82.68 ile en yüksek getiriyi sunarken, euro yüzde 63.39 ile ikinci sırada, dolar ise yılı yüzde 57.90 ile üçüncü sırada kapattı.

‘YÜZDE 52’YE YÜKSELEN ORANLARI GÖRDÜK’

Yılın son üç aylık performansında mevduat faizindeki artış eğilimi ve mevduat faizlerinde yüzde 52’ye yükselen oranları gördük. Dördüncü sırada da mevduat faizi ile 2024’ü tamamlamış oluyoruz.

Geleneksel yatırım araçları haricinde ise kripto paralarda önemli yükselişler gözlendi. Bitcoin yıllık yüzde 155 oranında getiri sağladı.

ALTINDA YÜKSELİŞİ TETİKLEYEN İKİ NEDEN

Öte yandan altındaki baskının ABD Merkez Bankası (Fed) kaynaklı olduğunu ve Fed’in faiz artışlarına ara vermesi ile birlikte ons altın tarafında yukarı yönlü hareketleri gördük, yükselişte önemli etkenlerden birincisi buydu. İkincisi ise kalkan sadece Fed baskısı değildi, risksiz varlıklara, güvenli limanlara doğru giden bir para, riskli varlıklara da giden bir para gördük. Burada riski sevmeyen yatırımcılar altına giderken, daha riskli ve getiriyi yüksek bulan yatırımcılar da kripto paralar tarafına doğru yöneldiler. Altın şu anda Fed baskısından kurtulmuş ve normal fiyatlamayı bekleyen bir noktada diyebiliriz.

‘KRİPTO PARALAR FIRSAT YARATTI’

Kripto paralara ise getiri anlamında uzunca süredir hisse senetlerinin gölgesinde kalmıştı. Kripto paralarda ise inanılmaz ucuz seviyelere doğru teknik geri çekilme hareketi yükseliş için fırsat yarattı. Son dönemde kripto paralara yönelişi beraberinde gördük. Kripto paralarda ekstra bir durum söz konusu değil. Getirilerin düşmesi yeni alım fırsatlarını yarattı.

YENİ YILDA BORSAYI NELER BEKLİYOR?

2023’te en iyi getiri sunan yatırım araçlarından biri hisse senetleriydi. Yurt içinde hisse senetlerine baktığımızda gerek halka arzların sunduğu fırsatlar gerekse borsada uygulanan kurallar, açığa satışın uygulanmaması, şirketlerin hisse alım programları ile hisse senetlerini desteklemeleri gibi birçok regülasyonlar yerli yatırımcıların diğer alternatif yatırım araçlarından daha çok fırsatı borsada bulmasını sağladı.

2024 yılı böyle mi olacak? Küresel piyasalara baktığımızda hem içeride hem de dışarıda bu biraz daha zorlaşacak. Artan faiz oranları ile birlikte paranın bir bölümü tahvile, bir bölümü mevduat faizine, diğer bölümünün ise kripto paralar ile altın tarafına yönelme eğilimi biraz daha hız kazanabilir.

‘DAHA DALGALI BİR SEYRE HAZIR OLMAMIZ GEREKİYOR’

Hisse senetlerinde yine fırsatlar söz konusu olacaktır. Ancak bu 2021-2023 dönemindeki kadar net getiriler anlamında olmayacaktır, daha dalgalı bir seyre hazır olmamız gerekiyor.

ONS VE GRAM ALTINDA YENİ YIL TAHMİNİ

2024 yılında ons altın fiyatlamasına baktığımızda 2 bin dolar üzerindeki seyrini sürdürerek 2300 dolarlara kadar bir yıllık periyotta görebilme potansiyelimiz olduğunu düşünüyorum.

İçeride de gram altının 2 bin TL üzerinde 2200-2400 bandında hareketleri ons fiyatlaması ve doların seyrine bağlı olarak görülebilir. Kısa vadeli değil, biraz daha uzun vade için fiyatlamaları görebiliriz diye düşünüyorum.

HANGİ SEKTÖRLER FIRSAT YARATACAK?

2024 yılında borsada da fırsatlar olacaktır. Hareketlenmeyen ama hareket potansiyeli yükselen sektörler öne çıkacaktır diye düşünüyorum. Demir çelik sektörü daha yakından takip edilebilecek bir sektör olarak dikkatimi çekiyor. Uzun bir süredir baskılanan bu sektörde fiyatların cazip seviyelerde olduğunu düşünüyorum.

Bunun yanı sıra sağlık sektörü hisseleri, tarım sektörü hisselerini de biraz daha yakın takip edeceğimiz kanaatindeyim. Tahıl koridoru konusu 2024’te de gündemimizde olacaktır.

Seçimlere kadar biraz daha baskılanan borsa hareketi, seçimden sonra ise majör bir değişim olmazsa hareketlerin borsa tarafında biraz daha belirginleşeceği bir döneme doğru evrileceğiz. Burada Merkez Banka’mızın atacağı adımlarla birlikte enflasyonun seyri de yol haritamızı belirleyecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir