Sinéad O’Connor (Şüheda Sadakat) Kimdir? İrlandalı Şarkıcı Sinéad O’Connor Öldü mü, Kaç Yaşındaydı?

İrlandalı müzisyen Sinéad O’Connor, ölümüyle hayranlarını yasa boğdu. ‘Nothing Compares 2 U” şarkısıyla ünlenen ve dünya çapında geniş bir hayran kitlesi elde eden ünlü isim, 2019 yılında Müslüman olmuştu. Sosyal medya hesabından İslamiyet’e geçtiğini belirten sanatçı, adını Şüheda Sadakat olarak değiştirmişti. Sinéad O’Connor’un ölüm haberinin ardından pek çok kişi hayatını ve kariyerini araştırmaya başladı. Peki  Sinéad O’Connor kimdir, neden öldü? İşte Sinéad O’Connor’un hayatıyla ilgili detaylar.

Sinéad O’Connor Kimdir?

Sinéad O’Connor, 8 Aralık 1966 yılında İrlanda’nın Dublin kentinde dünyaya geldi. Anne ve babası boşandıktan sonra ilk başta annesiyle yaşayan sanatçı, annesinden şiddet gördüğü için babasının yanına yerleşti. Grianan Eğitim Merkezi’nde sanatla tanıştı. Daha sonra müzik kariyeri için Newtown adlı okulda eğitim gördü.

Sinéad O’Connor’un Hayatı ve Kariyeri

Sinéad O’Connor, 1984 yılında kurduğu Ton Ton Macoute grubuyla tanınmaya başlandı. Annesini kaybettikten sonra gruptan ayrılan sanatçı, 1990 yılında 1990 yılında Prince tarafından kaleme alınan Nothing Compares 2 U şarkıyı yorumladı ve bu şarkıyla ünlendi.

Bu şarkıyla Grammy Ödülü kazanan sanatçı, politik kimliği nedeniyle ödülü reddetti. 1992 yılında Papa II. Jean Paul’ün Katolik kilisesindeki cinsel tacize sessiz kalmasını protesto için Papa’nın bir fotoğrafını televizyon kameralarının önünde yırttı ve pek çok kişiden tepki aldı.

Kariyeri boyunca pek çok albüm ve single parçaya imza atan sanatçı, 2002 yılında çıkardığı Sean-Nós Nua albümü tutmayınca müziği bıraktığını duyurdu.  Ünlü isim, 2005 yılında tekrardan müziğe geri döndü.

Sinéad O’Connor, 2018 yılında sosyal medya hesabından İslamiyet’e geçtiğini ve adını Şüheda Davitt olarak değiştirdiğini açıkladı.

Ünlü sanatçı, 2019 yılında ise sosyal medya hesabından tekrardan açıklama yaparak soyadını Sadakat olarak değiştirdiğini belirtti. 2022 yılında Donal Luny’den olan oğlu Shane Lunny intihar etti.

Sinéad O’Connor Kaç Yaşında ve Neden Öldü?

İrlandalı müzisyen Sinéad O’Connor, 26 Temmuz 2023 tarihinde 56 yaşında hayatını kaybetti. O’Connor’un ailesi ” Sevgili Sinead’ımızın vefatını büyük bir üzüntüyle duyuruyoruz.’ diyerek ölüm haberini doğruladı.

Ünlü sanatçının ölüm nedeniyle ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmasa da ruh sağlığıyla ilgili yaşadığı problemlerden dolayı hayatını kaybettiği iddia ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx