Söğütlü’de operasyon: 10 köylü gözaltına alındı, ikisinden haber alınamıyor

Evrim Deniz

BİTLİS- Bitlis Tatvan’a bağlı Peyindas (Söğütlü) köyünde 11 Ağustos’ta sabah saatlerinde başlatılan hava operasyonundan sonra çıkan çatışmanın ardından evlere baskın düzenlendi.

Baskın sırasında gözaltına alınan 10 köylünün ikisinden haber alınamadığı, gözaltına alınan köylülerden Kerem Arvas’ın ise kolluk tarafından orantısız bir şekilde şiddet gördüğünü aktarıldı.

Köye giriş çıkış yasağının devam ettiğini belirten Avukat Berfin Ozan, Peyindas Köyü’nde dün sabah saatlerinde yapılan baskın ile Kerem Arvas, Mustafa Tedbirli, Necip Tedbirli, Heybet Çelik, Serkan İpek, Garip İpek, Ekrem Avras, Ahmet Çelik adlı köylüler gözaltına alındığını söyledi. Ozan, ismi öğrenilemeyen iki köylüye ise ulaşılamadığını vurguladı.

‘KİMLİĞİ BİLİNMEYEN BİR KİŞİ KÖY MEYDANINDA TEŞHİR EDİLDİ’

Köyde düzenlenen hava saldırısı öncesinde droneların gönderildiğini aktaran Bitlis Barosu’ndan Avukat Berfin Ozan şöyle devam etti: “Yapılan hava saldırısı sonucu PKK mensubu olduğu iddia edilen 3 kişinin öldürüldüğünü ve bir kişinin ise yaralı bir şekilde yakalandığı bize verilen bilgiler arasında. Yine köylülerin aktardığına göre, yaralı yakalanan kişi, kıyafetleri çıkarılarak teşhir ediliyor köy meydanında ve ambulans gelene kadar köy meydanında bekletiliyor. Ve köyde sokağa çıkma yasağı ilan ediliyor. Sonrasında ise evlere operasyon düzenlenerek 10 kişi gözaltına alınıyor.’’

JANDARMA, KAYIP KİŞİLERİ AVUKATLARA SORDU

Gözaltına alınan kişilerden Kerem Arvas’ın da avukatı olan Berfin Ozan, gözaltına alınan 10 kişiden ikisinin kayıp olduğunu ve akıbetlerinin bilinmediğini belirterek, jandarmanın kendilerine kayıp olan iki kişinin yerini sorduğunu aktararak şöyle devam etti: “Bize söylenen şu, ‘Onlara söyleyin gelsinler, ifadelerine başvuracağız.’ Kendilerine bu şahısların nerede olduğunu bilmediğimizi söyledik fakat kayıp olan iki kişi için endişeliyiz. Gözaltı sırasında müvekkilim olan Kerem Arvas ise kolluk tarafından işkenceye maruz bırakılıyor. Gözünde, kafasında ve karın bölgesinde ciddi yaralanmalar mevcut. Gözaltı raporu için hastaneye götürüldüğünde gözle görülen bir işkenceye rağmen darp raporu vermiyorlar.”

‘ARVAS’IN KABURGASINDA İKİ TANE ÇATLAK TESPİT EDİLDİ’

Gözaltına alınan 8 kişinin ayrı ayrı ilçelerde tutulduğunu belirten Ozan, yaptıkları ziyaret sırasında Kerem Arvas’ın yüzünde ciddi derecede ekimoz olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Kerem bey gözaltına alındığı sırada yüzüne ve karın bölgesine defalarca tekme atılmış. Biz önce fotoğraflama yaptık sonrasında ise hastaneye götürüldü ve kaburgasında iki tane çatlak olduğu tespit edildi. Ve bu çabalar sonucu bir darp raporu alındı. Bizler pazartesi günü bu darp raporuna binaen kolluk kuvveti hakkında suç duyurusunda bulunacağız.”

‘BİR DÜZİNE HUKUKSUZLUK İLE ENGELLENMEYE ÇALIŞILDIK’

Kerem Arvas ve 7 köylünün gözaltına alınmasına ilişkin savcılığın elinde bir dosya olduğunu düşünmediklerini belirten Ozan, ‘’Şu an delil oluşturulmaya ve vatandaşın gözü korkutulmaya çalışılıyor. Bu gözaltıların herhangi bir gerekçesi yok, örgüte yardımdan kaynaklı bir şüphe olduğundan bahsediliyor ancak jandarmaya ilk gittiğimiz akşam bize herhangi bir evrak olmadığı belirtildi. Sonrasında savcılık ile görüştüğünü iddia eden jandarma bize ‘dosyaya gizlilik kararı’ getirildiğini bildirdi. Ortada bir dosya yokken dosyaya gizlilik getirdiklerini iddia ettiler. Ve bizler müvekkillerimiz ile görüşmek isteyince de ‘avukat görüş kısıtının’ olduğu iddia edildi. Biz bu kararı görmeyi talep ettiğimizde, böyle bir evrakın olmadığı belirtildi bize. Bu duruma ilişkin tutanak tutmak istediğimizde de görüşme yapmamız sağlandı. Bir düzine hukuksuzluk ile engellenmeye çalışıldık.’’

Halen köye giriş çıkışların yasak olduğunu belirten Ozan, dün öğlen saatlerinde Yeşil Sol Parti Bitlis Milletvekili Hüseyin Olan ile birlikte bir heyetin Peyindas Köyü’ne gittiğini belirterek köy halkının şu an için güvende olduklarını belirtti.

‘DÜŞMAN HUKUKU UYGULANIYOR’

Milletvekili Hüseyin Olan ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yasaklardan ötürü köylülerin tarlalarına gidemediklerini ve hayvanlarına su veremediklerini belirtti. Olan, “Yapılan bu operasyonun orantısız ve hukuka aykırı olduğu, düşman hukukunun uygulandığı açık. Gözaltılar hakkında ise özellikle sivil halka karşı elde somut bir delil olmaksızın yapılan bu gözaltının amacının gözdağı vermek olduğunu düşünüyorum. Olayın takipçisi olacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx